آمریکا به دنبال خیزش مردمی و بهم‌ریختگی ژئوپلیتیکی است

ابولفضل ظهره‌وند سفیر اسبق ایران در افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، با اشاره به برگزاری جلسات توماس وست (نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان) با مخالفین طالبان، گفت: توماس وست قبل از این ملاقات یک دیدار به همراه معاون ویلیام برنز ( رئیس CIA ) با رئیس امنیت طالبان در قطر داشته است یعنی آمریکایی‌ها علاوه بر برگزاری جلسه با مخالفین طالبان، با سران حکومت طالبان نیز جلسه برگزار می‌کنند.

وی ادامه داد: ویلیام برنز در حال دنبال کردن یک استراتژی فراگیر با محور از بین بردن امنیت منطقه و ایران است؛ لذا این جلسات نیز در راستای دیپلماسی منطقه‌ای آمریکا برگزار می‌شود.

ظهره‌وند با تاکید بر ژئوپلوتیک مطلوب افغانستان از دیدگاه آمریکا، خاطرنشان کرد: آمریکا به شرایط فعلی افغانستان و وضع سرگردان آن علاقمند است و به دنبال تداوم این شرایط در این کشور است و قصد دارد از جایگاه ژئوپلوتیک آن علیه ایران استفاده کند.

سفیر اسبق ایران در افغانستان با اشاره به پروژه درحال پیاده‌سازی ویلیام برنز، گفت: بهم ریختگی در محیط داخلی ایران، عراق و افغانستان و مرتبط کردن آنها باهم پروژه یکساله آقای برنز است که روی آن کار می‌کند و بخاطر همین نیز آنها تمام قد پشت سر اغتشاشات آمدند و از آن حمایت می می‌کنند.

وی در ادامه افزود: ملاقات‌های اخیر آمریکایی‌ها با جریان مقاومت نیز در همین راستا است یعنی درحال حاضر جریان مقاومت یا همان جریان مقابل طالبان نیز در سردرگمی قرار دارند زیرا آمریکا آنها را درحالت فریز و آماده‌باش نگه داشته و کمکی به آنها نمی‌کند؛ در ظاهر ادعا می‌کند که پشتیبان آنها بوده اما حقیقت این است که آنها به جریان مقاومت، ملت افغانستان و حتی طالبان نیز اهمیتی نمی‌دهد بلکه از نظرشان همه اینها مانند یک پل عبور و ابزار هستند.

ظهره‌وند با اشاره به خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، تصریح کرد: درست است که آنها در مسئله افغانستان شکست خوردند اما شکستشان در ارتباط با موقعیت ایران بود نه افغانستان زیرا آمریکا  برای این کشور هیچ برنامه‌ای جز استفاده از ظرفیت آن برای رسیدن به ایران نداشت.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه آمریکا، طی 20 سال در افغانستان موفق نشد به هدف خود یعنی ایران برسد و به جز هزینه برایشان عایدی نداشت تصمیم گرفت این کشور را تحویل طالبان دهد و برای رسیدن به هدف خود استراتژی دیگری را اعمال کند.

ظهره‌وند گفت: آمریکا جریان مقاومت را  برای شورش سراسری علیه تفکرات اسلامی در منطقه از جمله در ایران، عراق و یا حتی در حکومت طالبان می‌خواهد داشته باشد؛ ویلیام برنز به دنبال به راه انداختن یک موج ضد اسلامی و بهم ریختگی ژئوپلوتیکی در منطقه است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کنش‌های آمریکا ممکن است موجب جنگ داخلی در افغانستان شود،اظهار داشت: آنها به دنبال جنگ داخلی نیستند زیرا داخل را تخلیه و به دست طالبان داده‌اند، بلکه به دنبال این هستند که خیزش مردمی اتفاق بیفتد همانطور که چندین بار در عراق تلاش کردند کلید شورش را با لیدری آقای صدر بزنند.

ظهره‌وند اضافه کرد: افغانستان درحال فروپاشی کامل است و آمریکا می‌خواهد جریان و خیزشی مردمی در آنجا شروع شود که در آن شرایط موج را تشدید و جریان مقاومت را به عنوان یک جریان مورد حمایت غرب و مسلح اعزام کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x