آینده افغانستان هنوز مشخص نیست

نویسنده در این نوشته عنوان می کند که یک توافق نامه صلح دیگر مبتنی بر نخبگان، به جای اینکه یک قرارداد با محوریت مردم باشد، به سادگی یک جنگ را در آینده افغانستان تصور می کند.

هیچ نشانه روشنی از اینکه آیا مذاکرات صلح فعلی بین دولت افغانستان و طالبان نتیجه خواهد داد، وجود ندارد. با این حال، اگر در نهایت مذاکرات صلح به توافق منجر شود، این سوال که چه بعد از ان اتفاقی می افتد مشخص نیست. چه چارچوب نهادی برای دوران توافق پس از صلح پیشنهاد خواهد شد؟ این یک سوال منحصر به افغانستان نیست، بلکه برای همه کشورهای پس از درگیری یک سوال اساسی است. اما وقتی صحبت از افغانستان می شود، تجربه گذشته نشان می دهد که ترتیبات پس از جنگ در این کشور به طور مداوم منجر به درگیری های جدید شده است.

پاسخ کوتاه این است که هم قبل و هم پس از توافق بن، مردم افغانستان تقریباً هیچ نقشی فعال نداشته اند. چگونه می توان یک انتقال پس از جنگ به دموکراسی بدون اولویت دادن به مردم به بهانه منافع آنها که قرار است نظام سیاسی ساختار یافته باشد، موفقیت آمیز باشد؟

در توافق نامه بن، تعداد محدودی از رهبران قدرتمند، عمدتاً جنگ سالاران، نتایج را شکل دادند. این همان جنگ سالاران جنگی بودند که افغانستان را به جنگ داخلی تمام عیار در دهه ۱۹۹۰ سوق دادند، زیرا رقابت آنها، بر اتحاد های قبلی خود برای بیرون راندن شوروی جایگزین شد. تنها نگرانی آنها حفظ قدرت و جایگاهشان بود. 

فرصت های طلایی که با سرنگونی طالبان توسط ناتو امکان پذیر شد و پشتیبانی امنیتی مستمر همراه با تزریق بی سابقه میلیاردها دالر کمک انکشافی توسط جامعه جهانی به هدر رفت.

(دیپلمات)
۲۰۲۱/۱۱/۳

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x