آی او ام: ۳.۶ میلیون افغان در ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به بیرون از افغانستان مهاجرت کرده اند

پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان در افغانستان، مهاجرت افغان‌ها به ویژه به کشورهای همسایه افزایش یافته است.

فرزاد زیارمل یکی از مهاجران افغان در ایران می‌گوید، اوضاع امنیتی، نبود شرایطی تحصیلی بهتر سبب شد تا مهاجرت کند:
“من برای تحصیل آمدم. کسانیکه که مانند من قانونی می‌آِیند می‌توانند کار پیدا کنند، سیم کارت و اکونت بانکی داشته باشند.”

ثریا سادات یکی دیگر از شهروندان افغانستان که به پاکستان مهاجرت کرده، می‌گوید که به دلیل شرایط امنیتی بد به پاکستان آمده است تا بتواند در کشور دیگر پناهنده شود:
“من به عنوان یک شهروند و زن افغان نمی‌توانم در کشورم فعالیت کنم و مجبور به ترک کشور شدم. من با مشکلات زیادی توانستم ویزه بگیرم و به پاکستان آمدم.”

شکریه صدیقی، یکی از کارمندان رسانه‌ای افغانستان هم به رادیو آزادی گفت که به دلیل تهدیدات امنیتی اخیراً افغانستان را ترک کرده است:
“زندگی برای اهل رسانه و فعالان حقوق زن دشوار بود. به دلیل وجود تهدیدات مجبور به ترک افغانستان شدم آمدم پاکستان تا بتوانم به کشورهای اروپایی پناهنده شوم.”

این در حالیست که سازمان جهانی مهاجرت یا آی‌او‌ام در گزارش تازۀ خود از افزایش مهاجرت افغانان در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ خبر داده است.

در این گزارش آمده است که در این دو سال ۳.۶ میلیون افغان به بیرون مهاجرت کرده اند که از این میان ۷۰ درصد به ایران، ۱۸ درصد به پاکستان، ۱۱ درصد به ترکیه و اروپا و ۲ درصد دیگرشان به کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند.

از میان ۳.۶ میلیون تن، ۱.۹ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ مهاجرت کرده اند، سالی که طالبان برای بار دوم بر افغانستان حاکم شدند.

آی‌او‌ام افزوده است، از سال ۲۰۱۲ بدینسو ۶.۹ میلیون تن افغانستان را به مهاجرت ترک کردند.

گزارش آی‌او‌ام می‌افزاید که ۴۰ درصد مهاجرت‌های سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ از ولایات کابل، هرات، فاریاب، ننگرها و تخار بوده و ۶۰ درصد دیگر مربوط به دیگر ولایت‌ها می‌شود.

این در حالیست که در طی دو سال گذشته ۱.۷ میلیون تن به افغانستان بازگشته اند.

بر بنیاد گزارش آی‌او‌ام، شمار از این مهاجران به دلیل فشارهای کشورهای میزبان دوباره به افغانستان رد مرز شده اند.

در گزارش آی‌او‌ام آمده که ۶۰ درصد عودت کنندگان از ایران، ۱۷ درصد از پاکستان، ۱۱ درصد از ترکیه و کشور‌های اروپایی و ۲ درصد دیگر از کشورهای دیگر بوده است.

عبدالمطلب حقانی، سخنگوی وزرات مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان به پرسش‌ها در بارۀ این گزارش پاسخ نداد.
این در حالی است که پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان در سال ۲۰۲۱، بسیاری از کشورهای برای شماری از افغان‌های آسیب‌پذیر از جمله همکاران‌شان فرصت پناهندگی را فراهم کردند.

اما شماری دیگر از راه‌های غیرقانونی در تلاش رسیدن به کشورهای اروپایی هستند.

وزارت داخله بلغاریا (۴ جون) از بازداشت ۴۳ پناهجوی افغان خبر داد.

وزارت داخله اینکشور در گزارشی گفته بود که این پناهجویان که در یک موتر باربری سفر می‌کردند، در نزدیکی شهر صوفیه بازداشت شدند.

چندی پیش ۱۸ تن از پناهجویان افغان در یک موتر لاری در بلغاریا جان‌شان را از دست دادند که جسدهای شان پس از چند ماه تاخیر در اوایل همین ماه به کابل منتقل شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x