ابرقدرت ها و آینده افغانستان!

از زمان خروج عجولانه آمریکایی ها از افغانستان در ماه آگست، پناهجویان از کشور خارج شده اند و مشکلات داخلی این کشور به دلیل فقدان حکومت داری موثر و بودجه مورد نیاز، به طور فزاینده ای وخیم تر شده است!

کشورهای همسایه ایران، پاکستان و چین، همراه با سایر کشورهای منطقه و ایالات متحده، اکنون همه با یک شرایط دشوار مواجه هستند که چگونه می توانند وضعیت داخلی را که به سرعت رو به وخامت است، تثبیت کنند!

برای رسیدگی به بحران روزافزون اقتصادی و انسانی، تلاش‌های بیشتری به‌ویژه قبل از شروع زمستان باید انجام شود، اگرچه ماهیت و دامنه این تلاش‌ها احتمالا با رقابت گسترده‌تر بین واشنگتن و بیجینگ شکل می‌گیرد!

ناامنی ها و درگیری های داخلی و هجوم پناهندگان ابرقدرت های منطقه را بیش از پیش نگران کرده است. پاکستان و ایران تنها کشورهایی نیستند که ممکن است با بحران پناهجویان مواجه شوند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز همینطور هستند، زیرا آنها مقصد نهایی اکثر پناهندگانی هستند که افغانستان را ترک می کنند!

مقابله با بحران پناهجویان تنها یکی از موضوعاتی است که برای بازیگران بزرگ بین المللی مانند ایالات متحده و اتحادیه اروپا مطرح است. آنها همچنین با این معضل روبرو هستند که چگونه به دولت جدید افغانستان نزدیک شوند و آیا آن را به رسمیت بشناسند و به آن مشروعیت بدهند یا خیر!

در حال حاضر، این کشورها در تلاش هستند تا وضعیت افغانستان را تثبیت کنند و از کشورهایی که بیشترین آسیب را از بحران پناهجویان متحمل می شوند، حمایت کنند! از دیدگاه طالبان، اسلام آباد، مسکو، تهران و دهلی نو بازیگران بین المللی کلیدی به نظر می رسند و دولت طالبان اخیرا جلساتی را با نمایندگان این کشورها برگزار کرده است!

این رویدادهای اخیر سوالاتی را در مورد آینده افغانستان تحت کنترل طالبان و منافع ابرقدرت‌ها که اهداف دیگری از جمله رقابت ژئوپلیتیکی گسترده‌تر و دسترسی به منابع طبیعی کشور دارند، ایجاد می‌کند!

کشور یا کشورهایی که آینده افغانستان را به نحوی سودمند رقم بزنند، در عرصه جهانی به پیروزی دیپلماتیک دست خواهند یافت و از ثبات افغانستان در جهت منافع خود نیز بهره خواهند برد!
میدل ایست اینستیتوت
۲۰۲۱/۳۰/۱۱

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x