اجازه دهید افغانستان را بسازند

چه بخواهیم چه نخواهیم، تمویل کنندگان مالی باید با طالبان جهت بهبود اقتصاد، همکاری کنند.
یک سال پیش، پس از بازگشت طالبان به قدرت، سیاست غرب افغانستان را تا مرز فروپاشی پیش برد.

گروه‌های بشردوستانه هشدار دادند که تحریم‌های ایالات متحده و سایر محدودیت‌ها اقتصاد افغانستان را خفه می‌کند و می‌تواند منجر به قحطی، مهاجرت گسترده و بی‌ثباتی منطقه‌ای شود.

در یک سلسله تصمیمات پرشتاب که ممکن است جان میلیون ها نفر را نجات داده باشد، ایالات متحده و کشورهای همفکر تغییر مسیر دادند و برای کاهش فاجعه ای که در افغانستان به جا گذاشته بودند، اقدام کردند.

با وجود تمام وحشت هایی که حاکمیت طالبان ایجاد کرده اند، اکثر مناطق کشور اکنون برای اولین بار در دهه های گذشته بی ثباتی های پس از جنگ را تجربه می کنند.

هیچ راه واقع بینانه ای برای مجبور سازی طالبان به تغییر سیاست های اجتماعی واپس گرایانه شان یا سرنگونی آنها وجود ندارد.

به نظر می رسد رژیم بدون توجه به رنج و عذاب مردم و بدون توجه به نگرانی ها یا تهدیدهای مقامات غربی، در آینده قابل پیش بینی قدرت را حفظ خواهد کرد.

به جای اینکه افغان ها را با تحریم‌ها و سایر محدودیت‌ها منزوی بسازیم، جهان خارج باید با هموار کردن مسیر یک کشور در محاصره به سمت بهبود اقتصادی پیشروی کند.

هیچ راه واقع بینانه ای برای مجبور سازی طالبان به تغییر سیاست های اجتماعی واپس گرایانه شان یا سرنگونی آنها وجود ندارد.

به نظر می رسد رژیم بدون توجه به رنج و عذاب مردم و بدون توجه به نگرانی ها یا تهدیدهای مقامات غربی، در آینده قابل پیش بینی قدرت را حفظ خواهد کرد.

به جای اینکه افغان ها را با تحریم‌ها و سایر محدودیت‌ها منزوی بسازیم، جهان خارج باید با هموار کردن مسیر یک کشور در محاصره به سمت بهبود اقتصادی پیشروی کند.

سرمای طولانی تحریم ها تنها بخشی از دلیل ماندن اقتصاد افغانستان در یک سال گذشته بود. هیچگاه به تنهایی برای مقابله با ضربه های اقتصادی که پس از فروپاشی دولت پیشین و قطع کمک های خارجی که 75 درصد هزینه های عمومی را پوشش می داد، کافی نبود. بیشتر ذخایر بانک مرکزی افغانستان در حساب های خارج از کشور گیر کرده است. اعتماد سرمایه گذاران از بین رفت، عمدتاً به این دلیل که رژیم طالبان فاقد شناخت بین المللی بود.

چه بخواهیم چه نخواهیم، طالبان مسئول کنونی افغانستان هستند. کشورهای کمک کننده نیازی به عادی سازی روابط با طالبان یا خودداری از انتقاد از عملکرد حکومتی یا حقوق بشری شان را ندارند، اما باید بی میلی خود را برای برخورد با یک کشور تحت کنترل طالبان کنار بگذارند.

کشورهای ثروتمندی که نیروهای نظامی خود را در پی کسب منافع امنیتی خود به افغانستان فرستاده اند، باید نسبت به بازسازی افغانستان همکاری کنند همچنین باید بدانند که انجام این کار به نفع آنهاست، به ویژه برای جلوگیری از تهدیدات امنیتی.
(فارین پالیسی / 13 دسمبر 2022)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x