اختلافات گذشته را فراموش کنید، کوشش کنید متحد شوید!

اگر به نام قوم و زبان مبارزه شود، افغان ها به بیست گروه تقسیم می شوند، این یک تصور غلط است. اما اگر کسی صدای اسلام را بلند کند موفق می شود، هیچ کس نمی تواند آشکارا با آن مخالفت کند و همه ملت به شدت آنها را تأیید و حمایت می کنند.

تاریخ گذشته ما نیز بر این واقعیت استوار است، احمدشاه بابا خواستار اسلام و استقلال بود، لشکر او پشتون، تاجیک، ازبک، ترکمن و مردمی از اقوام مختلف دیگر بود و هر جای هندوستان را فتح کرد. اما اگر او ادعای ملیت داشت فقط پشتون ها با او بودند و چنین مناطق وسیعی را فتح نمی کرد و اگر تئوری نادرست دیگری داشت همه مسلمانان به شدت با او مخالفت می کردند.

هنگامی که امان الله از سفر خود به اروپا برگشت و اقداماتی را علیه ارزش های دینی و ملی افغان ها انجام داد، سربازانش در کنار او نماندند. در حالیکه امان الله خان در مقایسه با کلکانی نفوذ گسترده ای در مردم داشت و سابقه خوبی داشت.

زمانی که کمونیست ها سردار داوود را سرنگون کردند و اندیشه کمونیستی را آوردند، مردم را به زور اسلحه تحت سلطه خود درآوردند، محبوبیتی در بین مردم نداشتند، مردم به شدت با آنها مخالفت کردند و در کل کشور قیام عمومی به وجود آمد. آنها شرمنده شدنو و ایده کمونیسم برای همیشه نابود شد.

سپس، زمانی که صلیبی ها مفکروه ترویج دموکراسی را مطرح کردند، با شکستی تحقیرآمیز مواجه شدند و دموکراسی به نام یک ایده شکست خورده به بخشی از گذشته تبدیل شد. خلاصه باید افکار هر قومی را مطالعه کرد و بعد اقدام کرد.اینجا کل امت مسلمانند، جز اسلام فکر و فرقه دیگری را قبول ندارند. پس فقط اسلام نقطه وحدت ماست.

تئوری نادرست دموکراسی نیز شکست خورد و نظام اسلامی بر سرتاسر کشور حاکم شد و اکنون نیاز جدی به یک اتحاد مستحکم در میان همه مردم افغانستان است تا همه مؤمنان واقعی افغان گرد هم آیند. برای این کار باید عاقلانه در راه اسلام تلاش کرد و نسل جدید خود را با ایمان مقدس اسلام تربیت کرد. سرچشمه اختلافات ما در گذشته است، باید آنها را در گذشته بگذاریم، گذشته را فراموش کنیم، هیچ کس نباید اختلافات های گذشته را در زمان حال بررسی کند. ما باید از گذشته بیرون بیاییم و به حال و آینده فکر کنیم.

ما نباید در مورد چیزی در گذشته که عامل افزایش اختلافات است و هیچ سودی ندارد، تبصره کنیم. باید بگوییم که گذشتند و همه حسابشان را به خدا می دهند، بیایید خودمان را اصلاح کنیم و اسلام را جدی بگیریم. پس هیچ کس در این مورد با ما مخالفت نخواهد کرد.

(نن تکی آسیا /25 دسمبر 2022)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x