اداره احصائیه طالبان: نزدیک به ۴۰ درصد زنان افغان زیر ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند

اداره احصائیه طالبان با انتشار گزارش آمارگیری «چند شاخصه» اعلام کرد که ۳۸.۹ درصد زنان افغان زیر ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند.

برپایه این گزارش، هلمند و هرات با ۵۲.۲ درصد، بالاترین میزان ازدواج زیر سن را دارند.

گزارش افزوده که در کابل ۲۷.۶ درصد زنان زیر سن ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند.

این زنان در حال حاضر، در سن ۲۰ تا ۴۹ قرار دارند.

در بخشی از این گزارش آمده که از میان زنان ۲۰ تا ۲۹ ساله، ۹.۶ درصد آن‌ها در ۱۵ سالگی ازدواج کرده‌اند.

اداره احصائیه و معلومات طالبان همچنین نوشته که میزان ازدواج زیر سن در میان زنان در روستاها ۴۰.۹ درصد و در شهرها ۳۳.۶ درصد است.

از میان زنانی که اکنون ۲۰ تا ۲۹ سال دارند و زیر سن ازدواج کرده‌اند، ۴۳.۳ درصد آن‌ها از آموزش محروم مانده‌اند. از این میان، ۳۷.۱ درصد آن‌ها تا مقطع ابتدایی، ۳۶.۲ درصد دیگر تا دوره متوسطه آموزش دیده‌اند و ۱۸ درصد آن‌ها دوره لیسه را تمام کرده‌اند و ۱۰.۷ درصد تحصیلات عالی دارند.

همچنین ۴۷ درصد این زنان در سطوح «فقیرترین» و ۳۰.۴ درصد آن‌ها «ثروتمندترین» دسته‌بندی شده‌اند.

اداره ملی احصائیه و معلومات طالبان در بیانیه‌ای نوشته که این تحقیق در سال گذشته انجام شده است.

فقیرمحمد زیار، رئيس اداره ملی احصائیه و معلومات طالبان گفت که این تحقیق سه میلیون دالر هزینه برداشته و با همکاری ۴۶۲ نفر از جمله ۱۳۶ زن انجام شده است.

در این بیانیه آمده که این آمارگیری براساس مصاحبه با ۲۳ هزار و ۲۱۳ خانواده در ۳۳۸ ولسوالی در ۳۴ ولایت انجام شده است.

با این حال، معلوم نیست که طالبان از چه ابزارهایی برای دسترسی به اطلاعات درباره ازدواج زیر سن استفاده کرده‌اند. از آن‌جا که تاکنون آمارگیری دقیق از جمعیت و برخی شاخص‌های اجتماعی در افغانستان صورت نگرفته است.

کارشناسان معتقدند آمارگیری معیاری در این کشور دشوار است. جمعیت افغانستان هنوز سرشماری نشده است.

این در حالی است براساس گزارش‌ها، با تسلط دوباره طالبان در ماه اسد ۱۴۰۰و گسترش فقر در میان شهروندان، ازدواج اجباری کودکان زیر سن در افغانستان افزایش یافته است.

از سویی هم، نهادهای حقوق بشری بارها ابراز نگرانی کرده‌اند که محرومیت دختران از آموزش توسط طالبان، آنها را در خطر ازدواج زیر سن قرار می‌دهد.

سال گذشته ویلیام کورنلیوس، رئیس صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل با شاره به فشار اقتصادی بر خانواده‌ها در افغانستان تحت کنترول طالبان گفت سن دخترانی که برای ازدواج «فروخته می‌شوند»، پیوسته در حال پایین آمدن است و اکنون خانواده‌ها دختران زیر پنج سال خود را نیز می‌فروشند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x