اداره ملی حفاظت از محیط زیست: کمک‌ها نباید سیاسی شوند

اداره ملی حفاظت از محیط زیست می‌گوید که کمک‌های جامعه جهانی در بخش مبارزه با جلوگیر از آسیب‌های اقلیمی در افغانستان، کاهش یافته است.

حافظ عزیز رحمن، رییس این اداره در برنامه‌ی بزرگداشت از هفته جهانی اقلیم، از جامعه جهانی می‌خواهد تا کمک‌های شان به افغانستان را سیاسی نسازند.

به گفته‌ی رییس اداره ملی حفاظت از محیط زیست، انتشار گازهای گل‌خانه‌یی در برخی از کشورها سبب افزایش تغییرات اقلیمی در منتطقه شده که این کار باعث افزایش خشک‌سالی، سیلاب، زمین‌لرزه و کاهش آب‌های آشامیدنی شده است.

آقای رحمن افزود: «عدم همکاری سازمان‌های جهانی در بخش مبارزه با تغییر اقلیم متاسفانه اقلیم و فضای افغانستان را زیان‌مند ساخته است.»

عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌ریاست‌الوزراء که در این برنامه حضور داشت، می‌گوید که افغانستان ششمین کشور متاثر از تغییرات اقلیمی در جهان به شمار می‌رود.

آقای حنفی در این باره گفت: «افغانستان ششمین کشور متاثر از تغییرات اقلمی می‌باشد، در حالی که سهم افغانستان در استعمال گازهای گل‌خانه‌ای بسیار ناچیز است.»

نجیب‌الله حقانی، سرپرست وزارت تکنالوژی و معلومات گفت: «همین گونه که امروز مشکل برای اقلیم پیش می‌آید، گل‌های طبیعی از بین می‌رود که هم کار این است، ولی کشورهای ضعیف شکار این گاز‌ها است و باید این‌ها این عمل خود را اصلاح کنند.»

از سویی هم، عطاءالله عمری، سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید که به دلیل اثرات زیاد اقلیم، چندین سال پی هم است که افغانستان با خشک‌سالی روبه‌روست.

آقای عمری افزود: «چند سال می‌شود که خشک‌سالی ادامه دارد حتا زمستان هم اکثر ساحات برف و باران نمی‌شود زراعت ما و شما ختم شده روان است منابع طبیعی و جنگلات ما و شما ختم شده روان است.»

اداره ملی حفاظت از محیط زیست تاکید می‌ورزند که کار چندین پروژه نیمه‌کاره را به ارزش سی میلیون دالر نیز در آینده نزدیک در کشور از سر خواهند گرفت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x