ادارۀ توسعه‌ای ملل متحد: افغانستان با بحران بزرگ انرژی برق روبه‌رو است

ادارۀ توسعه‌ای سازمان ملل متحد (یو ان دی پی) در افغانستان می‌گوید، بخش انرژی برق افغانستان با چالش‌های عمده‌ای از جمله دسترسی محدود به انرژی برق به ویژه در مناطق روستایی و وابستگی زیاد به برق وارداتی مواجه است.

این اداره به روز شنبه با نشر گزارشی در صفحۀ ایکس، توییتر سابق خود گفته که افغانستان با بحران بزرگ انرژی برق روبه‌رو است و در حال حاضر تنها ۴۰ درصد خانواده‌ها در افغانستان به انرژی برق دسترسی دارند.

به گفتۀ یو ان دی پی، این چالش تاثیرات منفی بر ارائه خدمات ضروری به ویژه در بخش صحت، آموزش، کمک‌های بشردوستانه، توسعه و بهبود اقتصادی دارد.

در ادامۀ این گزارش آمده است، یکی دیگر از چالش‌های کلیدی عدم تعادل بین تقاضا و عرضۀ انرژی برق در افغانستان است.

به گفتۀ این اداره، تولید برق داخلی افغانستان برای تامین نیازهای آن ناکافی است و در نتیجه این کشور به شدت به برق وارداتی از کشورهای همسایه‌اش در آسیای میانه و ایران وابسته است.بیش از ۷۵ درصد برق افغانستان از منابع وارداتی تامین می‌شود.

ادارۀ توسعه‌ای سازمان ملل متحد در این گزارش می‌گوید که با وجود تلاش‌های مداوم، این مشکل حل نشده باقی مانده است.

یو ان دی پی گفته که برق برخی شفاخانه‌های ولایتی روزانه ۵ تا ۶ ساعت خاموش می‌شوند و برخی از روزها به‌ خصوص در فصل زمستان این قطع برق تا ۱۲ساعت به طول می‌انجامند که به گفتۀ این اداره استفاده از جنراتورهای بزرگ پرهزینه و از نظر زیست محیطی مضر هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x