ادامه حوادث امنیتی در کابل؛ دلیل افزایش انفجارها چه می تواند باشد؟

صبح کابل بار دیگر با صدای یک انفجار آغاز شد. این انفجار در منطقه دیوان بیگی خوشحال خان مینه مربوط حوزه ۱۵ امنیتی٬ یک موترکاستر را هدف قرار داد و بر پریشانی های پایتخت نشینان افزود. خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیه حکومت طالبان در کابل به رادیو آزادی گفت که در این انفجار ۳ غیرنظامی زخمی شده اند.

«یک ماین جاسازی شده در گلدان کنار جاده درمنطقه دیوان بیگی ناحیه پنجم یک موتر کاستر را که افراد ملکی را انتقال می داد مورد هدف قرار داده است که بر اساس اطلاعات اولیه ۳ غیرنظامی در این انفجار زخمی شده اند. نیروهای امنیتی تلاش می‌کنند تا عاملاناین رویداد را شناسی و به پنجه قانون بسپارند.»

هرچند گفته می‌شود که این رویداد برموتر کارمندان وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان رخ داده است، اما مسوولان این وزارت تا نشر این گزارش به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخی ندادند. این انفجار در حالی رخ می‌دهد که در ۲ هفته گذشته علاوه بر یک حمله انتحاری در مسجدی در کنار وزارت داخله حکومت طالبان ، انفجارهایی در رستورانی در منطقه دهمزنگ، آموزشگاه کاج در دشت برچی و مسجد وزیر محمد اکبرخان نیز رخ داد که تلفاتی زیادی بر جا گذاشته است.

از سویی هم شماری از باشنده‌گان کابل می‌گویند که وضعیت امنیتی این شهر در هفته‌های اخیر بدتر شده و این انفجارها بر نگرانی آنان افزوده است. شازیه و حمیرا دو تن از باشنده‌گان کابل در این مورد به رادیوآزادی گفتند: «نگرانی مردم بسیار زیاد است بخاطریکه چندین حمله در این اواخر صورت گرفته من خودم شخصاً کورس می روم و خانواده ام ازخاطر من نگران هستند و می ترسند که خدا ناخاسته باری دیگر این اتفاق در کورس های آموزشی رخ دهد. و همین‌طور نگرانی مردم بسیار شدید است از این که در موتر بالا می‌شوند در کاستر بالا می شوند احساس خطر می کنند چون چندین حمله را که ما شاهدبوده ایم بالای موتر های شهری بوده است.»

«امنیت در شهر کابل بیخی خراب است مردم نمی توانند که به شهر و بازار بروند حتی مردها نمی‌توانند به مسجد بروند. در مسجدانفجار می شود ، در بازار انفجار می شود در کورس انفجار می شود درهمه جا. وقتی بیرون می رویم این امید را نداریم که دوباره خانه میاییم یانه ؟.»

در همین حال، جنرال اجمل عمر شینواری، سخنگوی نیروهای مسلح دولت مخلوع افغانستان و کارشناس نظامی، غیر مسلکی بودن نیروهای طالبان رایکی از عوامل حوادث اخیر امنیتی می خواند. «طالبان برای جنگ منظم آموزش ندیده اند و در تشکیلات منظم سازماندهی نشده بودند. آنان به صورت گروه‌های کوچک برای عملیات تروریستی و چریکی تشکیل شده اند و به همین دلیل سیستم مدیریت و اداره سازمان یافته ای ندارند و به طور کلی آموزش حرفه ای نظامی ندیده اند.»

آقای شینواری علاوه بر نبود قابلیت های امنیتی، عدم تعامل طالبان با جامعه جهانی و بحران انسانی در افغانستان را بستری برای ظهور سایر گروه های مسلح دانسته می‌گوید که اگر چنین وضعیت ادامه پیدا کند امنیت بیشتر از این هم خرابتر خواهد شد.

پس از افزایش رخدادهای امنیتی در کابل و ولایات، مردم از حکومت طالبان می خواهند که برای جلوگیری از این حوادث و حفظ امنیت بر اساس وعده های خود اقدام کند. اما وزارت داخله حکومت طالبان بارها از تامین امنیت مردم و امنیت کامل شهر کابل اطمینان داده اند.

(رادیو آزادی)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x