از حمله ائتلاف جهانی به رهبری واشنگتن ۲۲ سال می‌شود

بیست و دو سال قبل ائتلاف جهانی به رهبری واشنگتن به تاریخ هفتم اکتوبر سال دوهزار و یک به افغانستان حمله کرد. 

ایالات متحده امریکا هدف از این حمله را مبارزه و سرنگون کردن سازمان دهندگان حمله‌های یازدهم سپتامبر بر امریکا عنوان کرده بود.

در یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ نزدیک به یک ماه پیش از حمله امریکا به افغانستان، شبکه القاعده چهار هواپیمای مسافربری ربوده شده را بر مرکز تجارت جهانی در نیویارک و ساختمان وزارت دفاع امریکا کوبیدند؛ حمله‌ای که سه هزار قربانی برجا گذاشت و پای امریکا را به افغانستان کشاند.

نجیب الله جامع، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «تجاوز امریکا بر افغانستان خلاف تمامی قوانین بین‌المللی بود این‌ها بالای ملت افغانستان یک جنگ ناروا را انجام دادند که یک جنگ طولانی بی‌نتیجه بود.»

جاوید مؤمند، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «هدف بزرگ‌شان‌ای بود که بتواند رقبای منطقه‌ای جهانی خود را مهار کند در منطقه به ویژه روسیه و چین تا اندازه زیاد توانستند موفق باشند.»

اما امارت اسلامی حضور ائتلاف جهانی به رهبری واشنگتن را در افغانستان روز سیاه برای مردم افغانستان عنوان می‌کند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، گفت: «امریکا بدون هیچ کدام دلیلی منطقی‌ای و موجه بدون این‌‌که به حرف مردم افغانستان و حکومت گوش بدهد بالای افغانستان تجاوز کرد و او تجاوز متأسفانه بیست سال دوام کرد.»

برخی از آگاهان سیاسی می‌گویند که حضور امریکا در افغانستان یکی از اشتباهات بود که شوروی پیشین آن را انجام داده بود و این دو کشور برای منافع سیاسی‌شان زیان‌های هنگفت را هنگام حضور‌شان به مردم افغانستان وارد کردند.

اما دلیل اصلی جنگ طولانی امریکا در افغانستان تا هنوز هم معما است.

سید قریب الله سادات، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «ناتو و روس‌ها هر دوی‌شان یک اشتباه را انجام دادند و ‌این اشتباه نه بلکی یک جفا بود در حق مردم افغانستان که در طول چهل و پنج سال در اثر یک رقابت منفی به‌ این عمل دست زدند.»

سرانجام حضور بیست ساله نیرو‌های خارجی در افغانستان در سی‌ویکم آگست سال ۲۰۲۱ با بیرون شدن آخرین سرباز امریکایی، در افغانستان پایان یافت. این نبرد دو ترلیون دالر برای امریکا هزینه برداشت و ۲۴۶۰ نظامی امریکایی در این نبرد کشته شدند و بیش از ۲۱هزار تن دیگر این نیرو‌ها زخم برداشتند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x