از خشک‌سالی تا تولید انرژی؛ محور گفت‌وگوهای ملا برادر در ایران

ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی رییس‌الوزرا در دیدار با وزیران کشاورزی و انرژی ایران بر توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و بازرگانی با تهران تاکید کرده است.

در صفحه‌ی ایکس معاونیت اقتصادی ریاست‌الوزرا نگاشته شده است که عبدالغنی برادر در دیدار با وزیر انرژی ایران با اشاره به بازدید هیات ایرانی از دریای هلمند گفته است که آب این دریا در سال‌های اخیر چند برابر کاهش داشته است.

آقای برادر این دیدار گفته است که هیات ایرانی نیز کاهش آب در دریای هلمند را پذیرفته اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی درباره این نشست‌ها گفت: «به آن‌ها توضیحات درباره خشک‌سالی افغانستان و منطقه داده شد و همچنان آنان هم پذیرفتند که خشک‌سالی تمام منطقه به شمول دریای هلمند را متاثر کرده و با کم‌آبی‌ بسیار شدید مواجه هستیم.»

همکاری فنی ایران در تولید برق در افغانستان، سرمایه‌گذاری و پیکار با خشک‌سال نیز بخشی از گفت‌وگوها بودند.

برخی آگاهان مسایل اقتصادی دیدارهای عبدالغنی برادر با مقام‌های ایرانی را در رفع برخی چالش‌های موجود میان کابل و تهران مهم می‌خوانند.

شاکر یعقوبی، آگاه مسایل اقتصادی به طلوع‌نیوز گفت: «امیدواری بر این می‌رود که در روابط اقتصادی و تجارتی افغانستان سهولت‌هایی به میان بیاید.»

عبدالظهور مدبر، آگاه دیگر گفت: «نشست، گفتمان و تبادل افکار می‌تواند که به سود کشور‌های ذیدخل تمام شود از جمله این‌که افغانستان می‌تواند یک پل ارتباطی بین ایران و کشورهای آسیای مرکزی باشد.»

پیش از این عبدالغنی برادر در دیدار با رییس شورای عالی امنیت ملی ایران نیز افزون بر روابط سیاسی و اقتصادی، پیرامون هماهنگی بهتر در سرحد میان دو کشور، مدیریت آب، ترانزیت و افزایش صادرات و واردات افغانستان از طریق ایران گفت‌وگو کرده بود

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x