تقاضا از طالبان برای تشکیل حکومت فراگیر

در نشست یک روزه ای در اسلام اباد با عنوان “”چشم انداز آینده برای افغانستان و منطقه” که توسط موسسه مطالعات منطقه ای (IRS) در اسلام آباد سازماندهی شده بود از طالبان خواسته شد تا یک دولت فراگیر و همه شمول ایجاد کنند تا گروه های مختلف قومی، فرقه ای و جنسیتی را در خود جای دهد تا به رسمیت شناخته شود تا بتوانند این کشور را با مشروعیت و کامل داخلی و بین المللی هدایت کنند.

اعزاز چودری، دیپلمات و رئیس موسسه مطالعات استراتژیک پاکستان گفت: «حکومت فراگیر و همچنین همه شمول از نگاه قومی، فرقه ای و جنسیتی، برای حکومت افغانستان مهم است که همگام با کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه باشد».

او گفت که حکومتداری خوب و عدم شناسایی بین المللی، چالش بزرگی برای طالبان است.

سلمان جاوید مدیر کل مجمع جوانان افغان – پاکستان گفت که در میان افغان‌ها یک ذهنیت منفی علیه پاکستان وجود دارد که پاکستان میراث بریتانیایی است. وی تاکید کرد که چنین تبلیغاتی مانع روابط خوب بین دو همسایه می شود و برای آنها ضروری است که تصورات غلط را در نظر بگیرند. وی همچنین گفت که پاکستان تجارت با افغانستان را افزایش داده است که برای روابط دوجانبه مفید است.

حسن خان، روزنامه‌نگار ارشد، بحران اقتصادی و بشردوستانه در افغانستان را توضیح داد و گفت که مردم در کشور همسایه برای خرید کالاهای اساسی با مشکل مواجه هستند، در حالی که زنان و کودکان به طور خاص از مواد غذایی محروم هستند، که این امر بر نسل بعدی نیز تأثیر خواهد گذاشت.

وی همچنین افزود که با فرار مغزها، مردم نیز پول را از کشور خارج می کنند که منجر به کمبود ارز در افغانستان می شود.

امینه خان، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک اسلام آباد گفت که عملکرد طالبان علیرغم ادعاهای آنها، به ویژه در حوزه حقوق بشر قابل بحث بوده است.

وی با بیان اینکه «وضعیت وخیم بحران انسانی با تحریم‌های مالی جهانی تشدید شد» گفت: بزرگترین تهدید برای منطقه حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان است. طالبان باید با تروریسم مقابله کند، در غیر این صورت، ناامیدی در منطقه از جمله در داخل افغانستان و همسایگان نزدیک آن بیشتر تشدید خواهد شد، زیرا منطقه قبلاً از فعالیت های شبه نظامیان در آنجا ابراز ناراحتی کرده است.

داکتر سلما مالک، استادیار دانشگاه قائد اعظم گفت که سازمان سارک به عنوان یک نهاد منطقه ای، نه به دلیل کمبودهای زیرساختی، بلکه به دلیل شکافی که در منطقه وجود دارد، ناکارآمد شده است زیرا دولت ها تمایلی به همکاری نداشتند.

(تریبون)
 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x