از فروپاشی نظام صحی جلوگیری شود

 اکنون که سرمای زمستان و گرانی و بیکاری باهم به گریبان مردم فقیر کشور دست انداخته‌اند، زنده‌گی دشوارتر شده است.

در شرایط کنونی که کشورها و سازمان‌های مختلفی از «وقوع فاجعه انسانی» در زمستان پیش رو هشدار می‌دهند، حکومت سرپرست طالبان مردم را به دعا و نیایش دعوت می‌کند و در برابر بیچاره‌گی مردم مسوولیت نمی‌گیرد.‌

حکومت سرپرست طالبان برای کنترل وضعیت صحی در زمستان پیش رو، هیچ برنامه‌ای طرح و اجرایی نکرده است. عکس آن در حال کاهش کارمندان بخش صحت و بستن تعدادی از مراکز درمانی و صحی است.

به دلیل کاهش کمک‌های بین‌المللی، نظام صحی کشور دچار مشکلات فراوان است و اکنون نیاز است که حکومت سرپرست طالبان برای جلوگیری از فروپاشی آن، آستین بر زند و کمر همت ببندد. 

توزیع تذکره و پاسپورت برای مریضانی که در داخل کشور قابل تداوی نیستند، از چندی به این‌سو در کابل تعلیق شده است و در ولایات نیز حرکت لاک‌پشتی دارد. 

با توجه به این‌که پروژه کرونا در کشور متوقف شده و شفاخانه‌های مبارزه با کووید-۱۹ مسدود گشته، حکومت سرپرست طالبان که مسوول حفظ جان و مال مردم است، برای مبارزه با موج چهارم کرونا، باید برنامه عملی را طرح و اجرا کند.

یکاری و فقر گسترده، دیگر امکان تداوی مریضان در شفاخانه‌های خصوصی با این‌همه مصرف را از اکثر قریب به اتفاق مردم گرفته است، بنابراین باید بر تعداد شفاخانه‌های مبارزه با کرونا به‌صورت فوری افزوده شود، ضمن این‌که کادرهای قبلی برگردند و شفاخانه‌ها هم بازگشایی شوند.

در کنار کرونا، آلوده‌گی افسارگسیخته هوا در بزرگ‌شهرها، بار دیگری را بر شانه کم‌توان نظام صحی کشور می‌گذارد.

افغانستان یک بار کمبود آکسیجن و بالون آن را تجربه کرده است و نباید این تجربه تلخ، برای بار دیگر تکرار شود. حکومت سرپرست طالبان مسوولیت دارد که همه امکانات مبارزه با کرونا، امراض فصلی و امراض تنفسی به دلیل غلظت آلوده‌گی هوا در زمستان پیش رو را فراهم آورد و به مردم اطمینان دهد که نظام صحی کشور را در زمستان یخ نمی‌بندد.
پشتو ۸صبح
۲۰۲۱/۳۰/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x