اشتراک دختران در آزمون فراغت از مکتب در کابل و چند ولایت

دختران دانش‌آموز در کابل و شماری از ولایت‌ها روز (چهارشنبه) در آزمون فراغت از مکتب اشتراک کردند.
برخی از این دختران می‌گویند که از شرکت در این آزمون شادمان اند؛ اما سرنوشت ناروشن دختران بالاتر از صنف ششم آنان را نگران ساخته است.
تمکین، دانش‌آموز، به طلوع‌نیوز گفت: «یک گام مثبت است بر ما که مکاتب به روی ما باز شد، بر یک روز هم که شده می‌توانیم امتحانات ما را بدهیم مقایسوی اگر بگویم باز سال‌های قبل که بود امتحانات ما را جدا جدا می‌دادیم می‌توانستیم که درست درس بخوانیم.»
رخسار، یک دانش‌آموز دیگر، می‌گوید: «شروع این هفته خبر شدیم که روز چهارشنبه در مکاتب امتحان می‌گیرند و ما نسبت به سال‌های قبل زیاد آمادگی نداریم.»
حضور دوباره در مکتب حتی برای یک روز برای برخی از دختران خوشحال کننده است. بهار، دانش‌آموز، که امیدی برای برگشت به مکتب را نداشت، از حضورش در مکتب شگفت‌زده شده است.
بهار به طلوع‌نیوز گفت: «ما اصلا هیچ خبر نداشتیم هیچ چیز را نمی‌فهمیدیم. من امروز نو خبر شدم که امتحانات صنف دوازده است.»
خانواده‌های دانش‌آموزان می‌گویند که دختران شان آمادگی کافی برای سپری نمودن آزمون را نداشته‌اند.
داوود، عضو خانواده یکی از دانش‌آموزان، گفت: «در صنف نرفت، درس نخواند، کتاب برایش توزیع نشد؛ امروز یا دو روز پیش اعلام کردند که در سه ساعت از پیش شان امتحان گرفته می‌شود.»
مادر یکی از دانش‌آموزان گفت: «اعلان می‌کردند که باید اولادهای ما اولادهای مردم درس بخوانند در این شرایط بسیار رنج است زحمت است تکلیف است.»
شماری از استادان دانشگاه روند ارتقای دختران را راهکار مناسب تعلیمی نمی‌دانند. این استادان باور دارند که بازگشایی مکتب‌ها و درس حضوری باید در اولویت قرار داده شود.
عبدالناصر شفق، استاد دانشگاه، گفت: «زمانی که دانش‌آموزان جریان آموزشی را سپری نکرده باشند و درس نخوانده باشند، امتحان گرفتن از آنها یک کرکتر نمایشی است.»
امارت اسلامی تاکید کرده است که به آموزش دختران متعهد است و با تامین شرایط اسلامی، مکتب‌ها را به روی دختران بازگشایی خواهد کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x