اشرف غنی: طالبان ابتدا با خود، بعد با اسلام و سپس با ملت افغان صلح کند

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در پیامی به مناسبت عید قربان از طالبان خواست نخست با خود، بعد با اسلام و سپس با ملت افغان صلح کند.

اشرف غنی در پیام روز دوشنبه (۵ سرطان) خود افزود اگر امنیت پایدار تحقق نیابد، مسئولیت آن به دوش رهبران طالبان خواهد بود.

آقای غنی در پیام خود نوشته است: «خون و خشونت دوامدار، روان جمعی ما را پیهم صدمه زده و شاید دیگر زمان آن فرا رسیده باشد که همه با هم استفاده از آن به عنوان وسیله حصول به اهداف سیاسی را رد کنیم.»

به گفته آقای غنی «استفاده معقول از فرصت موجود می‌تواند داستان نیم قرن خون و آتش در کشور را به تاریخ تحویل دهد، مشروط بر اینکه به عنوان حربه‌ای برای حصول اهداف گروهی توسط طالبان مورد استفاده قرار نگیرد.»

آقای غنی تذکر داده است که همین اکنون جهان با بحرانی مواجه است که سرتاسر جهان را فرا گرفته و تا سالیان دراز باقی خواهد ماند. او پرسیده است که آیا طالبان قدرت این بحران را می‌داند و آیا برای مواجهه با آن امکانات بشری، مالی و فنی خود را سنجیده است. در ادامه او پاسخ داده که جواب برای این سوالات منفی است. چرا که آنان به نام دین در حال جدال با مردم و دین هستند.

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان طالبان را متهم کرده که برای برآورده کردن ضرورت‌های فوری خود، ثروت طبیعی کشور را به حراج گذاشته و خود را با مسئولیت تاریخی مواجه کرده است. اشرف غنی تاکید کرده است که نه طالبان حق و مشروعیت دارد که معادن افغانستان را در معاملات پنهانی به کسی بدهد و نه شرکت‌ها و کشورهای خارجی دارند که در خلای مشروعیت، ذخایر افغانستان را تاراج کنند.

محمداشرف غنی در پیام عیدی خود افزوده که اکنون زمان آن فرا رسیده است که اصول بازی در افغانستان مشخص شود و به این نتیجه برسیم که چه می‌خواهیم.

آقای غنی تاکید کرده که باید بر سر شکل نظام و قانون اساسی به نتیجه رسید، باید حدود بحث واضح شود و باید در مورد این مسایل مردم تصمیم بگیرند. به گفته او، تصمیم مردم، راه رسیدن به مشروعیت است.

او همچنین افزوده که مردم افغانستان حق دارند از جنگسالاران بپرسند چرا فرصت‌های تاریخی را ضایع و جیب‌ها و بانک‌های خود را پر کردند.

رئیس‌جمهور فراری افغانستان همچنین نوشته: «تا آنجا که مربوط من می‌شود، در میدان سیاسی افغانستان آماده نیستم یک گام هم همراه با جنگسالاران بردارم. با این حال حق تصمیم درباره سرنوشت آن‌ها و حق‌شان برای زندگی در کشور، به دست مردم افغانستان است.»

به گفته آقای غنی، در این باره به یک حساب‌دهی پاک ضرورت است تا عمق سوءاستفاده عمیق روشن شود و سپس بر مبنای آن تصمیم گرفته شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x