اطلاعات در مورد خرابکاری افغانستان باید از حالت محرمانه خارج شود

حتی در حالی که دولت بایدن تلاش می کند کتاب ماجراهای ناگوار ایالات متحده در افغانستان را ببندد، هنوز کتاب هایی در مورد اطلاعات شرم آور باز نشده است. اطلاعاتی که می توانند نشان دهند که تلاش های ثبات ۲۰ ساله چقدر بد مدیریت شده است!

اطلاعات محرمانه در اختیار بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان (سیگار) قرار گرفت که او آخرین گزارش خود را در مورد هدر دادن سرمایه ها، کلاهبرداری و سوء استفاده در جنگ و تلاش های بازسازی آماده کرد!

اما عموم مردم و برخی از اعضای کانگرس هنوز اجازه دیدن این اطلاعات را ندارند. این تصمیمات اشتباه از زمان سه دولت پیش از بایدن نیز اتفاق افتاده است!

جان سوپکو بازرس ویژه کل از سال ۲۰۱۲ این ناکامی ها را زیر نظر گرفته و هرکسی که زحمت خواندن ۵۳ گزارش فصلی او را به خود بدهد، احتمالا با ارزیابی او موافق است که فروپاشی نیروهای امنیتی افغانستان و تسلط سریع طالبان توسط طالبان قابل پیش بینی بود!

سوپکو به رادیو ملی گفت که این اطلاعات باید از حالت محرمانه خارج شود. سوپکو در پنجاه و سومین گزارش سه ماهه به کانگرس گفت جدا از هزینه‌های هنگفت برای حمایت از حضور ارتش ایالات متحده از سال ۲۰۰۱، مالیات دهندگان ایالات متحده ۱۴۵ میلیارد دالر برای بازسازی افغانستان، آموزش نیروهای امنیتی و تقویت نهادهای دولتی غیرنظامی، اقتصاد و جامعه مدنی این کشور هزینه کردند!

سلطه طالبان عملا هر چیزی را که ایالات متحده دو دهه برای ساختن آن صرف کرده بود، از بین برد. در گزارش سوپکو آمده اینها حقایق نگران کننده ای هستند!

او در این گزارش افزود برای اینکه دولت فدرال، کانگرس و مالیات دهندگان از این تجربه عبرت بگیرند، باید به اطلاعاتی دسترسی داشته باشند که به طور خودسرانه توسط یک وزارت امور خارجه بیش از حد محافظه کار از دید عموم مخفی شده است!
بوستون هرالد
۲۰۲۱/۸/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x