افزایش تمرکز داعش شاخه خراسان بالای آسیای مرکزی

در هفته‌های اخیر، گروه داعش شاخه خراسان در شمال افغانستان عملیات هایی را انجام داده است و این مسئله باعث شده تا طالبان را بر آن دارد تا یک سری عملیات ضد تروریستی را علیه مخفیگاه‌های این گروه انجام دهند. طبق گزارشات، جنگجویان خارجی تاجیک و ازبک در حملات طالبان کشته شدند، و تلاش های داعش برای افزایش تبلیغات، جذب نیرو و جمع آوری کمک های مالی با هدف قرار دادن آسیای مرکزی می تواند پیامدهای امنیتی فراملی آینده را برای این منطقه داشته باشد. در نتیجه، ازبکستان، تاجیکستان و سایر کشورهای همسایه اقدامات امنیتی را برای مقابله با این تهدید به اجرا گذاشته اند.

کشورهای آسیای مرکزی با توجه به سابقه حملات فرامرزی و فعالیت های شبه نظامیان داخلی در منطقه علیه شان، خود دلیلی برای نگرانی دارند. از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در اگست 2021، داعش شاخه خراسان همچنین دستگاه تبلیغاتی خود را متمرکز و گسترش داده است.

استراتژی رسانه ای داعش مشتمل بر انتقادی است که دولت و رهبران آسیای مرکزی را هدف قرار داده و روابط طالبان با رژیم های «مرتد و ملحد» در تاشکند و دوشنبه را محکوم می کند.

داعش، طالبان را به عنوان یک جنبش پشتون محور به تصویر می کشد که با ازبک ها و تاجیک ها دشمنی دارند، در حالی که همزمان به عنوان دست نشانده قدرت های خارج (شامل کشورهای آسیای مرکزی) عمل می کنند.

علاوه بر این، داعش بر چگونگی مبارزه طالبان با جنبش اسلامی ازبکستان (IMU) متحد گروه داعش و از بین بردن جنگجویان جنبش اسلامی ازبکستان و خانواده‌هایشان تأکید می‌کنند.

این درحالیست که طالبان تحت فشار شدید کشورهای همسایه و جامعه جهانی برای جلوگیری از حملات تروریستی از افغانستان و همچنین توقف هرگونه سرریز احتمالی آنها به آسیای مرکزی هستند.

گروه داعش لفاظی‌های خصمانه و تهدیدات خود را علیه دولت‌های آسیای مرکزی تشدید کرده است و ازبکستان و تاجیکستان را هدف قرار داده اند، در حالی که از طریق تبلیغات گسترده به دنبال افزایش جذابیت خود در میان اسلام‌گرایان در این کشورها است.

این گروه همچنین می‌خواهد روابط طالبان با کشورهای منطقه را تضعیف کند و « تأثیر مخرب» در افغانستان ایجاد کنند تا طالبان را ضعیف نگه دارند و از حمایت‌های خارجی، سرمایه‌گذاران و سازمان‌های بشردوستانه جلوگیری نمایند. بنابراین، تهدید حملات بیشتر علیه دولت های آسیای مرکزی و منافع آنها در داخل افغانستان ادامه خواهد داشت.

(بنیاد جیمزتاون / 14 آپریل 2023)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x