افزایش حملات TTP؛ مقامات پاکستانی با طالبان افغانستان گفتگو میکنند

در پی افزایش حملات تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) در خاک پاکستان، حکومت این کشور از آمادگی‌ برای گفت‌وگو با حکومت طالبان در افغانستان خبر داده‌اند. رانا ثناءالله وزیر داخلۀ پاکستان گفته که به جای تعامل با تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) با حکومت طالبان در افغانستان گفت‌وگو می‌کنند.

او به روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان با اشاره به توافق‌نامهٔ دوحه میان طالبان و امریکا که در آن طالبان تعهد کردند تا از خاک افغانستان به ضد هیچ کشوری استفاده نخواهد شد، گفت، اگر نیاز به گفت‌وگو باشد با طالبان افغانستان انجام خواهد شد.

وزیر داخله پاکستان افزود: “با هیچ یک از تنظیم‌های که خلاف حکومت در هراس‌افنگی دخیل باشد، این به گونهٔ آشکار نهایی شده که با هیچ تنظیم هراس‌افگنی گفت‌وگو نخواهد شد، در افغانستان حکومتی که وجود دارد، هر نوع مقامی که دارد دارای یک ساختار است، پس تصمیم بر این شده که اگر کدام مذاکره صورت می‌گیرد با آن‌ها شود و از شان خواسته شود که بر تعهدشان که نه‌تنها با پاکستان، بلکه با تمام دنیا در دوحه کردند و گفتند اجازه نمی‌دهند از خاک این کشور به ضد هیچ کشوری استفاده نخواهد شد، بر آن عمل کنند.”

این اظهارات وزیر داخلهٔ پاکستان در اسلام‌آباد تنها یک روز پس از آن صورت گرفت که وی گفته بود، حکومت پاکستان در تلاش است تا طالبان پاکستانی را با پیش شرط دست برداشتن از مبارزهٔ مسلحانه به میز مذاکرات بکشاند. ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان و حافظ ضیاء احمد تکل معاون سخنگوی وزارت خارجهٔ حکومت طالبان به پرسش‌های رادیو آزادی در باره اظهارات وزیر داخله پاکستان پاسخ ندادند.

پیش ازین، حکومت طالبان دو بار میانجی‌گری و میزبانی گفت‌وگوهای استخباراتی پاکستان و طالبان پاکستانی در کابل را بر عهده داشت که بار اول منجر به آتش‌بس موقت میان دو طرف شد، اما بعداً این گفت‌وگوها با شکست مواجه شدند. در همین‌حال، آگاهان سیاسی به این باور اند که تحریک طالبان پاکستان و طالبان افغانستان با هم یکی هستند.

تحریک طالبان پاکستان از زمانی‌که به گونۀ رسمی آتش‌بس را در پایان نومبر سال گذشته و پس از شکست مذاکرات‌اش با حکومت پاکستان پایان داد، حملات خود را در سراسر پاکستان افزایش داد. حکومت پاکستان به این باور است که این گروه پناهگاه‌های امنی در خاک افغانستان دارد.

این در حالی‌ست که روز دوشنبه خواجهٔ آصف، وزیر دفاع پاکستان در گفت‌وگو با تلویزیون خصوصی “جیو نیوز” پاکستان ادعا کرد که هرچند طالبان تعهد کردند که از خاک افغانستان بر ضد دیگر کشورها استفاده نخواهد شد، اما تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) حملات‌اش بر ضد پاکستان را در افغانستان برنامه‌ریزی می‌کند.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در تویتی این ادعای وزیر دفاع پاکستان را بی‌اساس خواند و گفت اظهارات بی‌اساس و تحریک‌آمیز منجر به ایجاد بی‌باوری بین افغانستان و پاکستان می‌شود که به نفع هیج جانبی نیست. حکومت طالبان به تاریخ ۱۱ جوزای سال روان نیز میزبان هیئت ۵۰ نفری به رهبری صالح شاه، سناتور سابق پاکستان به منظور صلح میان طالبان پاکستانی و حکومت این کشور بود.

رسانه‌های پاکستانی در آن زمان گزارش داده بودند که بزرگان قومی مناطق قبایل در وزیرستان، اورکزی، کرم، خیبر، باجور و ملاکند شامل این هیئت بودند. آن زمان نیز طالبان پاکستانی با تمدید آتش‌بس خواستار تطبیق شریعت در مناطق قبایلی شده بودند.

رادیو آزادی

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x