افزایش صادرات کشور در سال روان

ریاست‌الوزرا در خبر نامه‌‌ای گفته است که صادرات کشور از اول حمل تا بیستم حوت سال روان هجری خورشیدی به یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دالر می‌رسد که در مقایسه با سال گذشته ۶۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در همین حال، وزارت صنعت و تجارت اطمینان می‌دهد که برای بازرگانان و صادرکنندگان سهولت‌های بیش‌تر ایجاد خواهد کرد.

آخند زاده عبدالسلام جواد، سخنگویی وزارت صنعت و تجارت، گفت: «بیش‌ترین واردات که ما داشتیم منسوجات کتان بوده از کشورهای مختلف مانند پاکستان و چین بوده و همچنان بیش‌ترین صادرات که ما داشتیم زغال‌سنگ میوه خشک جلغوزه و قالین بود.»

اداره ملی احصاییه می‌گوید که تنها در ماه دلو به ارزش بیش از ۱۷۶ میلیون دالر کالاهای داخلی به بیرون از کشور صادر شده‌اند، اما واردات در این ماه کم‌تر از ۷۰۰ میلیون دالر بوده است.

از سویی هم، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید که انتقال پول از بانک‌ها و بلند بودن تعرفه گمرکی از چالش‌های بزرگ در برابر بازرگانان در داد و گرفت استند.

محمد حلیم رفیع، سخنگوی اداره ملی احصاییه، گفت: «سکتور خصوصی و مردم افغانستان برنگشتن امانت‌ها و پول‌های شان که در بانک‌ها سکتور خصوصی بود تاحال بر نگشته است.»

آمارهای وزارت صنعت و تجارت نشان می‌دهند که در سال ۱۴۰۰ هجری خورشیدی صادرات افغانستان ۸۵۰ میلیون دالر می‌رسد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x