افزایش فقر و بیکاری؛ افغانستان با خطر گرسنه‌گی حاد مواجه است

فقر روزافزون قدرت خرید مردم را به‌شدت پایین آورده است. کارگران زیادی در کشور هستند که روزها نمی‌توانند نان ‌خشک برای کودکان‌شان تهیه کنند و شب‌ها با اعضای خانواده‌ گرسنه می‌خوابند. قدرت خرید مردم به شکل بی‌پیشینه‌ای پایین آمده است. نرخ بیکاری نیز رو به افزایش است و همه‌روزه صف بیکاران و گرسنه‌گان درازتر می‌شود.

طالبان در یک سال گذشته نه‌تنها هیچ برنامه‌ای برای بهبود وضعیت زنده‌گی مردم ارایه نکرده‌اند، بلکه در توزیع کمک‌های جامعه ‌جهانی و سازمان‌های کمک‌کننده نیز گزینشی برخورد کرده‌اند. هفته ۳۲ میلیون دالر پول نقد از سوی سازمان ملل متحد به کابل می‌رسد و از چگونه‌گی مصرف آن هیچ اطلاعی در دست نیست.

به‌تازه‌گی مسوول کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد گفته است که ۱۹ میلیون تن در افغانستان با گرسنه‌گی حاد مواجه هستند. مارتن گرفتس، مسوول کمک‌های بشردوستانه این سازمان، در صحبت با شبکه تلویزیونی چینایی «سی‌جی‌تی‌ان» این موضوع را مطرح کرده است. به گفته گرفتس، از میان این ۱۹ میلیون تن، دست‌‌کم ۶.۶ میلیون تن آنان به کمک‌های فوری نیاز دارند. این مقام سازمان ملل متحد تأکید می‌ورزد که کمک‌های بشردوستانه چاره‌ساز مشکلات افغانستان نیست و نیاز است تا اقتصاد، نظام بانکی و خدمات اولیه در این کشور تقویت شود.

این در حالی است که پس از تصرف قدرت توسط طالبان در ۲۴ اسد سال گذشته خورشیدی، افغانستان با  قطع کمک‌های بین‌المللی مواجه شد. آگاهان امور اقتصادی گفته بودند که قطع این کمک‌ها اقتصاد و نظام بانکی افغانستان را در آستانه فروپاشی قرار خواهد داد.

به دنبال آن برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) پروژه صد میلیون دالری پول نقد در ازای کار و افزایش اشتغال در کشور نظر گرفت، اما هنوز از نحوه مصرف آن گزارش و توضیحی ارایه نشده است. همزمان با این، سازمان ملل متحد ۹۰ میلیون دالر دیگر را به‌عنوان کمک برای مشاغل کوچک در نظر گرفته است.

با این وصف، با سرازیرشدن میلیون‌ها دالر به افغانستان، تغییر مثبتی در وضعیت زنده‌گی مردم به میان نیامده است. بیشتر مشاغل از بین رفته و فقر به‌شکل وحشت‌ناکی رو به افزایش است. صدها خانواده در کشور با فقر و گرسنه‌گی حاد دست‌وپنجه نرم می‌کنند و از عهده تأمین نان شبانه‌روزی‌شان برآمده نمی‌توانند. براساس گزارش‌ها، در برخی از مناطق کشور، شهروندان دست به فروش اعضای بدن و فرزندان‌شان نیز زده‌اند.

در همین حال، دکتر طارق بصیر، پژوهشگر در دانشگاه پیتزبورگ ایالات متحده امریکا و استاد پیشین دانشگاه کابل، در صحبت با روزنامه ۸صبح، ریشه افزایش فقر روزافزون در کشور را در حاکمیت طالبان می‌داند و تصریح می‌کند که فقر کنونی در افغانستان علت سیاسی دارد.

به گفته این پژوهشگر، کاهش فقر در کوتاه‌مدت به‌جز از حل مشکل سیاسی و تشکیل یک حکومت مشروع فراگیر و سرازیر شدن دوباره کمک‌های جامعه جهانی میسر نمی‌شود. آقای بصیر می‌افزاید که اقتصاد افغانستان تولیدی نیست و از همین‌رو میزان وابسته‌گی به کمک‌های خارجی بیشتر از هزینه‌هایی است که از سوی سازمان ملل متحد تأمین می‌شود.

او تأکید می‌کند که برای احیای دوباره نظام بانکی، اقتصاد و بخش سرمایه‌گذاری بدون حل مشکل سیاسی و ایجاد دولت مشروع، چاره دیگری وجود ندارد. به سخن او، کمک‌ها در کوتاه‌مدت برای جلوگیری از یک قحطی جمعی و فروپاشی کامل اقتصاد و جامعه کمک می‌کند، اما راه حل دایمی، به گردش افتادن دوباره چرخه تولیدی جامعه و تحرک درونی اقتصاد و رونق دوباره کسب و کار و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

آقای بصیر خاطرنشان می‌سازد، تا زمانی که اطمینان دوباره سکتور خصوصی و سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در داخل کشور فراهم نشود، وضعیت اقتصادی بهبود نخواهد یافت. او تاکید می‌کند که این امر به حل معضل سیاسی افغانستان بسته‌گی دارد و برای تقویت دوباره اقتصاد و جلوگیری از فاجعه بیشتر اقتصادی نیاز است مقام‌های طالبان به خواسته‌های معقول مردم افغانستان و جامعه جهانی، که همانا تشکیل یک حکومت مشروع، فراگیر و احترام به حقوق زنان و شهروندان است، تن بدهند؛ اقدامی که طالبان به آن پاسخ مثبت نداده‌اند.

بیکاری و فقر، مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت‌ها هزاران خانواده را در افغانستان محتاج به مواد غذایی ساخته و قدرت خرید را از آن‌ها گرفته است. مردم در حالی از فقر روزافزون شکایت دارند که در نیمه اول ‌سال روان میلادی ۹۵۳ میلیون دالر پول نقد از سوی سازمان ملل متحد به افغانستان آمده است. تاکنون روشن نیست که طالبان این پول را به چه طریقی و چگونه مصرف کرده‌اند.

(هشت صبح)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x