افسر نظامی مریکایی با گریه از “فاجعه” خروج از افغانستان تعریف کرد

کمیته روابط خارجی کنگره امریکا در تحقیقات خود درباره نحوه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان برای اولین بار اظهارات شاهدان عینی را شنیده است. در این جلسه یک سرباز سابق با جزییاتی دلخراش تعریف کرد که بمبگذاران انتحاری چگونه در ماه آگست ۲۰۲۱ در نزدیکی میدان هوایی کابل به جمعیت حمله کردند.

تایلر وارگاس اندروز، تفنگدار سابق دریایی که در آن بمبگذاری انتحاری زخمی شد، از جمله کسانی بود که در این جلسه شهادت داد. در آن روز درحالی که جمعیت بزرگی از زنان، مردان و کودکان برای ورود به میدان هوایی کوشش می‌کردند دو بمبگذار انتحاری به آنها حمله کردند.

آقای اندروز در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان که تحت کنترل جمهوری خواهان است گفت که او ساعاتی پیش از آن حمله بمب‌گذارها را دیده بود. او گفت که مشخصات دو مظنون با شرحی که دستگاه‌های اطلاعاتی امریکا ارائه کرده بودند همخوانی داشت، اما آنها هرگز دستوری برای هدف گرفتن مظنونان دریافت نکردند.

آقای وارگاس اندروز که در این جلسه چند بار به گریه افتاد گفت که به عقیده او نحوه خروج از افغانستان «یک فاجعه» بود و فقدان مسئولیت پذیری در قبال آن غیرقابل قبول است. یک سخنگوی وزارت دفاع امریکا روز چهارشنبه گفت که بررسی قبلی پنتاگون درباره آن حمله انتحاری نشان داد که مهاجمان پیشاپیش شناسایی نشده بودند.

بیشتر شاهدانی که در این جلسه حاضر شدند استدلال کردند که سقوط کابل شکستی برای دولت‌های مختلف امریکا از دولت جورج بوش تا جو بایدن بود. آنها با احساس اندوه و ندامت از تلاشی عاجزانه برای نجات شهروندان امریکایی و همکاران و دوستان افغان آنها صحبت کردند.

سرهنگ بازنشسته اسکات من در این کمیته گفت که امریکا درحال ساختن وجهه‌ای بد از خود در زمینه تنها گذاشتن متحدان و دوستانش از جمله در افغانستان و همچنین کردهای سوریه است. او گفت امریکا ممکن است افغانستان را رها کرده باشد، اما افغانستان امریکا را رها نکرده است.

جمهوری خواهان از مدت ها قبل قول انجام این تحقیقات که در ماه جنوری شروع شد را داده بودند.  این کمیته شهادت اعضای کنونی و سابق ارتش درباره تجارب آنها در جریان خروج هرج و مرج زده آمریکا از افغانستان را جمعی آوری می‌کند.

مایکل مکال رئیس این کمیته، که به خاطر نحوه مدیریت خروج از افغانستان به شدت از دولت بایدن انتقاد داشته، گفت که آنچه در افغانستان اتفاق افتاد «ناکامی سیستماتیک دولت فدرال در همه سطوح» بود. با خروج نیروهای امریکایی، طالبان با سرعتی خیلی بیش از آنچه سازمان های اطلاعاتی امریکا پیش بینی می‌کردند کابل را تصرف کردند.

جان سوپکو، بازرس کل امریکا در امور افغانستان، ماه پیش بار دیگر نتیجه‌گیری کرد که اقدامات دولت‌های ترامپ و بایدن هر دو نقشی کلیدی در سقوط دولت و ارتش افغانستان داشت. او از جمله به توافق دولت دونالد ترامپ با طالبان برای خروج از این کشور و خروج ناگهانی پیمانکاران و سربازان توسط دولت بایدن اشاره کرد.

(بی بی سی /10 مارچ 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x