“افغانستان آسیب پذیرترین کشور در برابر تغییرات اقلیمی است”

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در اجلاس تغییرات اقلیمی در مصر خطاب به رهبران جهان گفت که کمک به کشورهای آسیب‌پذیر برای کشورهای ثروتمند یک “ضروری اخلاقی” است.

در همین رابطه وزارت امور خارجه طالبان تاکید می کند که تغییرات اقلیمی مرزهای سیاسی نمی شناسد و کشورهایی که در ایجاد بحران های اقلیمی نقشی ندارند بیشترین آسیب را متحمل شده اند و نباید آنها را نادیده گرفت.

افغانستان تقریباً 0.1 درصد گازهای گلخانه ای جهان را منتشر می کند، اما بهای تغییرات منفی اقلیمی را می پردازد که عمدتاً توسط تولیدکنندگان بزرگ گازهای گلخانه ای در جهان ایجاد می شود. نتایج تغییرات اقلیمی از جمله زلزله، سیل ناگهانی و خشکسالی در افغانستان مردم را روز به روز به سمت گرسنگی و فقر سوق می دهد. سازمان اوچا دفتر ملل متحده برای هماهنگی در امور بشردوستانه می گوید که 97 درصد افغان ها ممکن است تا پایان زمستان امسال آنقدر فقیر باشند که بدون کمک نمی توانند زنده بمانند، که نشان دهنده افزایش 50 درصدی در دو سال گذشته است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، افغانستان ششمین کشور متاثر از تغییرات اقلیمی در جهان است. مهاجرت، بیکاری گسترده و تخریب زمین های زراعی نتایج تغییرات اقلیمی هستند. این مشکلات با درگیری های سیاسی اخیر تشدید شده و اقتصاد کشور را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

نتایج ویرانگر تغییرات آب و هوایی بر مشکلاتی که افغان ها با آن دست به گریبان هستند افزوده است. کمک های بین المللی برای زمستان امسال می تواند شرایط را برای افرادی که از قبل با فقر دست و پنجه نرم می کنند راحت کند.
 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x