افغانستان از رهگذر حقوق کودکان یکی از بدترین کشورهای جهان شناخته شد

سازمان حقوق کودکان با نشر گزارشی افغانستان را از رهگذر حقوق کودکان یکی از بدترین کشورهای جهان شناخته است.

سازمان حقوق کودکان  (Kids Rights)که در هالند مستقر است روز دوشنبه، ۵ سرطان، با نشر این گزارش گفته است که افغانستان، سودان جنوبی و چاد از رهگذر حقوق کودکان، بدترین کشورهایند.

این نهاد به منع آموزش دختران در افغانستان اشاره کرده و به این کشور از میان ۱۹۳ کشور، جایگاه ۱۹۱ را داده است.

شاخص سالانه سازمان حقوق کودکان که احترام به حقوق کودکان را سنجش می‌کند، سویدن، فنلند و آیسلند را در میان ۱۹۳ کشور، بهترین کشورها برای کودکان شناسایی کرده است.

براساس گزارش شاخص حقوق کودکان، تخمین زده می‌شود که در سال ۲۰۲۳ از هر چهار کودک در سراسر جهان، یک کودک زیر خط فقر زنده‌گی می‌کند.

این سازمان علاوه کرده که جنگ اوکراین سبب شده است تا کودکان بیشتر در سرتاسر جهان در فقر زنده‌گی کنند و گرسنه بمانند.

به گفته این نهاد، بحران‌های متعدد،‌ مانند جنگ اوکراین،‌ تغییرات اقلیمی و همه‌گیری ویروس کرونا فشار‌ها را بر کودکان بیشتر کرده است.

این در حالی است که پیش از این نیز سازمان‌های حقوق کودکان همواره از وضعیت بد کودکان در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

در پی قدرت‌گیری طالبان در افغانستان، درب مکاتب به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته شد. این گروه با وجود خواست‌های مکرر جامعه جهانی هنوز تمایلی به بازگشایی مکاتب دخترانه نشان نداده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x