افغانستان از فهرست تحریم‌های قزاقستان خارج شد

علیم‌خان یاسین گیلدییف سفیر قزافستان در افغانستان در دیدار با امیرخان متقی گفته است که دادگاه عالی آن کشور امارت اسلامی را از فهرست تحریم‌هایش بیرون کرده است.

به گفته حافظ ضیا احمد تکل معاون سخن‌گوی وزارت خارجه، سفیر قزاقستان در این دیدار افزوده است که آستانه می‌خواهد روابط بازرگانی و سیاسی خود با کابل را گسترش دهد.

در خبرنامه وزارت خارجه آمده است: «ستره محکمه قزاقستان رسما امارت اسلامی افغانستان را از فهرست گروه‌هایی که فعالیت آنان در قلمرو آن کشور ممنوع شده، حذف کرده است و می‌خواهد روابط‌اش را با افغانستان در بخش تجارت و سیاست گسترش بدهد.»

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه از تصمیم قزاقستان خرسندی کرده و گفته است که این موضوع [تصمیم بیرون ساختن از فهرست تحریم‌ها] برای دو کشور سودمند خواهد بود. آقای متقی خواهان همکاری بیشتر میان دو کشور شده است.

شاکر حیات آگاه مسایل سیاسی گفت: «در سطح دنیا، دولت‌ها بر بنیاد منافع ملی شان تصمیم می‌گیرند. منافع ملی قزاقستان ایجاب می‌کند که از ناحیه افغانستان هیچ گونه تهدیدی متوجه به خودش و کشورهای اطراف‌اش نباشد، همین قسم گروه طالبان هم نیاز به مشروعیت‌گیری دارند.»

طارق فرهادی آگاه دیگر مسایل سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «مهم‌تر این است که همسایه‌های در به دیوار افغانستان با افغانستان این‌طور اعتماد متقابل داشته باشند. قزاقستان کمی دورتر است و اهمیت‌اش کم‌تر است.»

پیش از این وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امریکا بر محمدخالد حنفی سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر و فریدالدین محمود رییس اکادمی علوم به علت نقض حقوق‌ بشری در افغانستان، تحریم سفر وضع کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x