افغانستان بار دیگر به محراق بحث منطقه و جهان تبدیل شده است

توماس ویست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان که برای یک سفر یک هفته ای به کشورهای منطقه رفته است، پس از جاپان اکنون در دهلی نو است. قرار است که توماس ویست پس از هند، به امارات متحده عرب نیز سفر کند. شماری از تحلیلگران سیاسی می گویند که سفر ملا محمد یعقوب مجاهد سرپرست وزارت دفاع ملی به امارات متحده عربی و اقامت حامد کرزی رئیس جمهور پیشین در این کشور و سفر توماس ویست نماینده ویژه امریکا که ممکن است به زودی انجام شود به نفع افغانستان است.

آنها می گویند که اکنون جهان مطمئن شده است که دیگر تهدیدی از سوی خاک افغانستان برای منطقه و جهان وجود ندارد و یک بار دیگر افغانستان را به محراق گفتگوهای خود آورده اند. مختار هاتف، تحلیلگر سیاسی می گوید:« افغانستان بار دیگر در محراق بحث های منطقه ای و جهانی قرار دارد، سفر مولوی محمد یعقوب مجاهد به امارات متحده عربی نیز برای افغانستان مفید است. از سوی دیگر سفر حامد کرزی رئیس جمهور پیشین نیز می تواند مفید باشد. اکنون جهان متقاعد شده است که افغانستان دیگر تهدیدی برای همسایگان و منطقه نیست.»

با آنکه وزارت دفاع ملی گفته است که سرپرست این وزارت برای یک سفر رسمی به امارات متحده عربی رفته و در آنجا علاوه بر افغان‌ها، با مقامات کشور میزبان نیز دیدار خواهد کرد. اما تحلیلگران انتظار دارند که توماس ویست در سفر به امارات متحده عرب با سرپرست وزارت دفاع ملی نیز دیدار و با کشورهای منطقه برای یافتن راه حلی برای وضعیت کنونی افغانستان همکاری کند.

حکمت الله حکمت، تحلیلگر سیاسی می گوید که تنها راه بیرون رفت از وضعیت اقتصادی و سیاسی کنونی، آغاز گفتگو میان افغان ها و رهبری سیاسی کنونی افغانستان است و همه افغان ها باید روند گفتگو را تقویت کنند. حکمت می افزاید:« تنها راه بیرون رفت از شرایط سخت اقتصادی و سیاسی کنونی، آغاز گفتگو میان افغان هاست، تحرکات اخیر که در این زمینه آغاز شده قابل تقدیر است و این توسعه باید با همکاری منطقه و جهان صورت گیرد. اولتر از همه این مسوولیت رهبری سیاسی امارت اسلامی و همه مردم افغانستان است که روند گفتگو را تقویت کنند.»

(شمشاد نیوز /7 دسمبر 2022)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x