افغانستان بهترین گزینه اتصال کریدور شمال-جنوب است

نورالدین عزیزی، وزیر صنعت و تجارت هیئت حاکمه افغانستان در نشست بین‌المللی اقتصادی 2023 روسیه اظهارداشت: افغانستان ظرفیت بالقوه برای تبدیل شدن به یک کشور صنعتی را دارد و می‌تواند به یکی از مراکز صنعتی در منطقه تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی «باختر»، عزیزی افزود افغانستان آماده است تا تسهیلات لازم را برای سرمایه‌گذاری بخصوص برای فدراسیون روسیه، کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی در افغانستان فراهم کند.

وی از علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و دریافت جواز فعالیت یادآور شده و تاکید کرده که ادارات افغانستان جهت آغاز سرمایه‌گذاری با آنها در تماس است.

به گفته عزیزی، حجم تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان در نتیجه اجرای برنامه‌های تشویقی رشد چشم‌گیری داشته و صادرات این کشور از زمان به قدرت رسیدن طالبان تا 120 درصد افزایش یافته است.

وزیر صنعت و تجارت افغانستان همچنین از کشورهای منقطه دعوت کرد تا از طریق افغانستان به طور آسان و ارزان تجارت و اموال ترانزیتی‌شان را انتقال دهند.

وی با شریک کردن موضع افغانستان درباره کریدور شمال-جنوب تصریح کرد این کشور بهترین گزینه برای اتصال راه‌های ترانزیتی از شمال به جنوب می‌باشد.

عزیزی در حاشیه این نشست نیز با وزیر ترانسپورت ترکمنستان و مسئول انتقالات زمینی، هوایی، راه‌آهن و دریایی آن کشور نیز دیدار کرد.

وزیر صنعت و تجارت افغانستان در این دیدار ترکمنستان را یک مسیر مطمئن و گزینه‌ خوب برای اموال صادراتی و اموال مورد نیاز افغانستان دانست.

وی از وزیر ترانسپورت ترکمنستان نیز خواست تا هزینه‌های ترانزیت و ترانسپورت و انتقالات از این مسیر کاهش یابد.

هیئت افغانستان دو روز پیش برای شرکت در نشست بین‌المللی اقتصادی 2023 روسیه عازم این کشور شد. هیئت مذکور قرار است در جریان این سفر در رابطه به تسهیل تجارت و رشد سرمایه‌گذاری میان افغانستان و روسیه و کشورهای دیگر جهان دیدار و گفتگو کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x