افغانستان به تنهایی با مشکلات خود مقابله خواهد کرد

شکست امریکا در افغانستان همچنان در جهان بازتاب گسترده ای دارد که همراه با دیگر رویدادهای در جهان، تبدیل به موضوع ناخوشایندی برای مردم این کشور شده است که این مسئله پایان هژمونی تک قطبی نظام را نشان می دهد.

این در حالیست که واشنگتن برای متوقف کردن این روند ناخوشایند در حال تلاش است تا این اشتباهات را اصلاح سازد.

بنابراین برای توجیه اشتباهاتش، نیمی از دارایی های ملی افغانستان را بلاک کرد.

آنها به بهانه پرداخت غرامت به خانواده های قربانی شده در حمله 11 سپتمبر، علیرغم اینکه از مردم افغانستان در حادثه کسی شرکت نداشت، دارایی های ملی مردم این کشور را تحت کنترل خود درآوردند.

در عین حال، آمریکایی ها آشکارا رهبران طالبان را با تهدید به حمله از طریق هواپیماهای بدون سرنشین و تشویق آنها به فاصله گرفتن از روسیه و چین سیاه نمایی می کنند.

آمریکایی‌ها همراه با همدستان دیگر، هر کاری که از دستشان بر آید برای تقویت موقعیت و پتانسیل مخرب داعش شاخه خراسان انجام می‌دهند که به عنوان ابزار فشار بر کشورهای همسایه آسیای مرکزی به منظور جدا سازی آنها از روسیه تلقی می‌شود.

امریکا به منظور جلوده دادن به این اقدامات در تلاش است تا حمایت های گسترده بین المللی کسب کند. افغانان غرب نشین را حمایت می کند و هر از چندگاهی جلساتی را علیه طالبان برگزار می کنند. همچنین به صورت پنهانی کسانی که در برابر طالبان مقاومت می کنند، تامین مالی می نمایند.

ما همراه با شرکای منطقه‌ای خود، با تلاش برای هماهنگ سازی کمک‌ها به ثبات سیاسی و اجتماعی-اقتصادی اوضاع در افغانستان، بر اساس این درک که آشتی ملی واقعی از طریق ایجاد یک دولت فراگیر امکان‌پذیر است، با این خط غرب مقابله می‌کنیم.

ما شاهد اقدامات عملی طالبان در جهت سرکوب داعش هستیم و علاقه مند به حفظ پتانسیل لازم برای مبارزه با تروریسم در کابل می باشیم.

در مورد مواد مخدر، ما از ریشه کن سازی مواد مخدر که حدود 5 میلیون نفر در این زمینه مشغول به کار هستند، حمایت می کنیم که متاسفانه برای اجرا سازی آن با مشکلاتی برخورده ایم یکی از مشکلات تحریم های ناجوانمردانه امریکا می باشد.

روسیه بر توسعه عملی روابط دوجانبه بدون اشاره به مسئله مشروعیت بین المللی حکومت طالبان، تاکید می کنیم. ما به همکاری های تجاری، اقتصادی و بشردوستانه اولویت می دهیم.

تجربه مذاکرات با آمریکایی ها در قالب های مختلف چندجانبه، از جمله “ترویکا” (روسیه، چین، ایالات متحده آمریکا، پاکستان)، نشان داده است که کشورهای خارجی از آنها برای ترویج اهداف خودخواهانه خود برای حفظ سلطه شان، استفاده می کنند.

به همین منظور ما قصد داریم تا در ترویکا را در قالب منطقه ای تعریف کنیم. (روسیه، چین، هند، ایران، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان). همچنین یک فرمت همکاری بین همسایگان افغانستان با مشارکت روسیه وجود دارد، برخی از شرکا پیشنهاد می‌کنند که رایزنی‌های نمایندگان ویژه در قالب روسیه – آسیای مرکزی آغاز شود که البته شایسته حمایت می باشد.

ما کاملاً متقاعد هستیم که ایالات متحده و همدستانش در رساندن کشور به وضعیت اسفناک کنونی باید سهم اصلی در بازسازی اجتماعی-اقتصادی افغانستان داشته باشند. کشورهایی که صمیمانه علاقه مند به احیای یک کشور صلح آمیز، مستقل، بی طرف و خودکفا و عاری از تروریسم و مواد مخدر هستند، آنها باید سهم مسئولانه خود را در این روند ایفا کنند.

(نیزاویسیمایا / 11 نومبر 2022)
 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x