افغانستان به هیچ‌ کشوری تهدید نیست

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، با رد ادعای اداره‌ی مبارزه با تروریزم ایالت خیبرپشتون‌خواه پاکستان، می‌گوید که افغانستان به هیچ کشوری در منطقه تهدید نیست. آقای کریمی به سلام‌وطندار می‌گوید: «موقف امارت اسلامی واضح است. طوری ‌که امارت اسلامی خواهان امنیت، صلح و ثبات در افغانستان است، خواهان تأمین‌بودن صلح و امنیت در کشورهای منطقه و همسایه نیز است. ولی مسائل داخلی کشورها، به همان کشورها مربوط می‌شود که ما نمی‌خواهیم در امور دیگر کشورها دخالت کنیم. در کل به تمام نگرانی‌هایی که کشورها در باره‌ی افغانستان دارند، اطمینان می‌دهیم که خاک افغانستان تهدید نیست و [در مورد ادعاهای مطرح‌شده]، اسناد و شواهدی وجود ندارد.»

اداره‌ی مبارزه با تروریزم ایالت خیبرپشتون‌خواه پاکستان، گفته است پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته در هنگام عملیات نیروهای امنیتی این کشور در اسپینکی وزیرستان جنوبی، فردی خودش را منفجر کرده و این اداره مدعی شده است که انتحار‌کننده‌ از ولایت لوگر افغانستان آمده بود. با این حال، شمشاد عزیز کاظمی، پژوهش‌گر امنیت ملی، می‌گوید که این اظهارات پاکستانی‌ها فشاری است بر امارت اسلامی تا برای سرکوب مخالفان پاکستان با این کشور هم‌کاری کند.

او می‌افزاید: «پیروزی امارت اسلامی در افغانستان، در واقع مورال/روحیه‌ی گروه‌های شورشی و شبه‌نظامی در منطقه به ویژه پاکستان را افزایش داده است. تاکتیک‌های طالبان پاکستانی در برابر حکومت اسلام‌آباد متأثر از تاکتیک‌هایی است که امارت اسلامی در برابر حکومت کابل استفاده می‌کرد. بنابر این، آنان سعی می‌کنند تا فشار بیاورند از دالان‌های امارت اسلامی گروه‌هایی که برای پاکستان تهدید اند را، یا به میز مذاکره بکشانند یا با زور بازداشت و زندانی کنند.»

از سویی هم، محمود اضطرابی، استاد دانش‌گاه، می‌گوید گروه‌هایی که اکنون در خاک پاکستان در برابر حکومت این کشور می‌جنگند، دوستان دیروز آن بودند. او می‌افزاید: «پاکستان در داخل دشمنانی دارد که تا دیروز دوستان آن بودند. از یک طرف بلوچ‌ها اند که ابراز استقلال می‌کنند و از طرف دیگر بحث تی‌تی‌پی است که با گذشت هر روز، تقویت می‌شود. اگر در داخل سیاسیون نتوانند با نظامیان کنار بیایند و این وضعیت جریان یابد، سرانجام تجزیه را در پی خواهد داشت.»

این در حالی است که وقوع رویدادهای هراس‌افکنی در پاکستان در این اواخر افزایش یافته؛ چیزی که حکومت این کشور بارها آن را به افغانستان ربط داده و هر بار از سوی امارت اسلامی رد شده است.

(سلام وطندار /18 فبروری 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x