افغانستان تحت حاکمیت طالبان بازار جدیدی برای انرژی روسیه

مسکو از طریق قرارداد جدید با طالبان دو هدف را دنبال می کند. اول، زمانی که کشورهای غربی تلاش می کنند اقتصاد روسیه را با تحریم ها نابود کنند، وارد بازار جدیدی می شود. آنچه مهمتر به نظر می رسد، این است که روسیه بازار جدیدی را به دست آورد در حالی که منافع اقتصادی کم اهمیتی به نظر می رسد. دوم، روسیه به دنبال تقویت نفوذ سیاسی خود در افغانستان تحت حکومت طالبان است.

روسیه توافقنامه موقت با دولت طالبان را برای تامین محصولات نفتی، گاز و گندم به افغانستان تایید کرده است. این اولین معامله اقتصادی بین المللی است که توسط طالبان انجام شده و روسیه گام بزرگی در جهت به رسمیت شناختن دولت جدید این گروه اسلامگرا در کابل برداشته است.

این قرارداد شامل عرضه سالانه حدود یک میلیون تن پطرول، یک میلیون تن دیزل، 500 هزار تن گاز مایع (LPG) و دو میلیون تن گندم از سوی روسیه است.

حاجی نورالدین عزیزی سرپرست وزارت تجارت و صنایع افغانستان به رویترز گفت که روسیه با تخفیف در بازارهای جهانی برای کالاهایی که به افغانستان تحویل داده می شود، موافقت کرده است. وی در مورد روش های پرداخت توضیحی نداد. افغانستان در بحبوحه تحریم ها عملاً از سیستم بانکی جهانی منزوی شده است. روسیه نیز باید از اقدامات محدودکننده احتمالی آگاه باشد. این توافق اولین توافقنامه بزرگ اقتصادی بین المللی شناخته شده است که توسط طالبان پس از بازگشت به قدرت انجام شده است.

دولت بایدن پیشتر اعلام کرده بود که با هدف کاهش بحران انسانی این کشور، یک صندوق جدید از برخی از ذخایر مسدود شده بانک مرکزی افغانستان ایجاد خواهد کرد.

این توافق برای یک دوره آزمایشی اجرا می شود و پس از آن انتظار می رود هر دو طرف قرارداد بلندمدت امضا کنند. پطرول و مواد خوراکه روسیه از طریق جاده و ریل از طریق کشورهای آسیای مرکزی و شاید ایران به افغانستان ارسال خواهد شد.

روسیه به طور رسمی دولت طالبان را به رسمیت نمی شناسد، اما این توافق به طالبان، مشروعیت قوی می بخشد. روسیه یکی از معدود کشورهایی است که حضور دیپلماتیک خود را در افغانستان حفظ کرده است. یک هیئت تجاری طالبان نیز در ماه جون 2022 از مجمع اقتصادی SPIEF در سن پترزبورگ بازدید کردند.

(انستیتوت وارساو)
 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x