افغانستان؛ تعداد کودکان مبتلا به سوء تغذیه تقریبا 50 درصد افزایش یافته است

شمار کودکان مصاب به «سوء تغذیه خطرناک» در افغانستان ۴۷ درصد افزایش یافته است. سازمان نجات کودکان می‌گوید که افزایش میزان گرسنگی باعث شده که به شمار این کودکان افزوده شود.

سازمان نجات کودکان (سیف د چلدرن) می‌گوید که با افزایش میزان گرسنگی در افغانستان، از ماه جنوری به این سو شمار کودکان مصاب به «سوء تغذیه خطرناک» که در کلینیک‌های سیار این سازمان بستری شده اند، ۴۷ در صد افزایش یافته است. این سازمان خیریه امروز دوشنبه در یک گزارش گفته که شماری از این کودکان پیش از دسترسی به درمان، جان باخته اند.

در این گزارش آمده است که در ماه‌های اخیر با مواجه شدن خانواده‌ها با بدترین بحران گرسنگی در افغانستان، تقاضا برای دریافت خدمات درمانی سوء تغدیه، افزایش یافته است.

بر بنیاد آمارهای تازه سازمان نجات کودکان، شمار کودکانی که در ماه سپتمبر برای درمان سوء تغذیه در کلینیک‌های سیار این سازمان در افغانستان بستری شده اند، به بیش از چهار هزار و دو صد تن افزایش یافته است. این آمار در ماه جنوری به حدود دو هزار و پنج صد کودک می‌رسید.

کریس نیامندی، رئیس بخش افغانستان سازمان نجات کودکان نگران وضعیت اطفال مصاب به سوء تغذیه در این کشور است. او می‌گوید که «نهاد‌های بشر دوستانه، چون سازمان نجات کودکان هر روز در تلاش نجات کودکان از مرگ ناشی از گرسنگی استند، اما حقیقت این است که زندگی شمار زیادی از کودکان با خطر مرگ در نتیجه میزان بلند گرسنگی روبرو است. ما به سادگی به منابع برای نجات تمامی آنان دسترسی نداریم.»

آقای نیامندی می‌افزاید که نهاد‌های کمک‌رسان از یک سال پیش در این باره هشدار داده اند. او علاوه کرده: «حالا زمان آن است که جهان به نادیده گرفتن این بحران فاجعه‌بار در افغانستان پایان دهد و پیش از آن که شمار بیشتری کودکان جان‌شان را از دست بدهند اقدام کند.»

در گزارش سازمان نجات کودکان آمده که کارشناسان امیدوار بودند که با رسیدن فصل برداشت حاصلات در تابستان امسال، میزان گرسنگی در افغانستان کاهش یابد، اما به علت خشکسالی‌های دوامدار، فرآورده‌های زراعتی بسیار اندک از حالت عادی بودند. روستا نشینان برای فراهم ساختن خوراک به فرزندان‌شان، ناگزیر به فروش مواشی و زمین‌های‌شان شده اند.

فروپاشی اقتصادی افغانستان نیز در به میان آمدن این وضعیت بی‌اثر نبوده است. گفته می‌شود با افزایش بی‌کاری و بهای مواد خوراکی، حالا بسیاری از خانواده‌ها تنها با نان خشک و آب در تلاش زنده ماندن استند. سازمان نجات کودکان می‌گوید که پس از تسلط دو باره طالبان بر افغانستان، تلاش‌هایش را برای حمایت از کودکان نیازمند که شمار‌شان در حال افزایش است، شدت بخشیده است.

بر بنیاد آمار‌های این نهاد از سپتمبر سال گذشته تا حال، بیش از سه میلیون تن در افغانستان به شمول یک اعشاریه هشت میلیون کودک زیر پوشش برنامه‌هایش قرار گرفته اند. پیش از این‌، دفتر هم‌آهنگ کننده امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد «اوچا» خواهان اقدام بی درنگ برای رسیدگی به مردم فقیر در افغانستان شده بود. بر بنیاد آمار‌های این دفتر، نود هفت درصد مردم افغانستان در فقر به سر می‌برند.

(دویچه وله)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x