افغانستان درمیان ۴ کشور با بیشترین شمار پناهندگان و بیجاشدگان

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (یوان‌اچ‌سی‌آر) می‌گوید که بیش از هفتاد درصد از پناهندگان و بیجاشدگان جهان از افغانستان، کنگو، سوریه و یمن هستند.

این کمیشنری می‌افزاید با آنکه این کشورها از تغییرات آب و هوا آسیب دیده‌اند، اما بیشتر کنار گذاشته می‌شوند.

فلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، گفته است: «بیش از هفتاد درصد از پناهندگان و بیجاشدگان جهان از آسیب‌پذیرترین کشورها از جمله افغانستان، جمهوری دموکراتیک کانگو، سوریه و یمن هستند. آنها سهم زیادی در بحث در مورد بحران آب و هوا دارند اما بیشتر کنار گذاشته می‌شوند.»

عبدالهادی اچکزی، نماینده غیررسمی افغانستان در نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد، گفت: «در اجندای این نشست موضوع افغانستان نیست و هیچ نماینده رسمی افغانستان حضور ندارد و من به حیث نماینده غیررسمی اینجا فعالیت دارم.»

خانواده‌های که به دلیل تغییرات آب و هوا بیجا شده‌اند، می‌گویند که نگران زمستان پیش‌رو هستند.

شریفه به دلیل سرازیر شدن سیلاب‌ها از پروان به کابل بیجا شده و تنها نان‌آور خانواده‌اش است.

شریفه، بیجا شده، می‌گوید: «طفل‌هایم گشنه مانده خودم بیوه زن هستم رسیدگی کرده نمی‌توانم.»

شیرین پری، بیجاه شده، می‌گوید: «ما از لوگر هستیم سیلاب‌ها آمد ما بیجای شدیم و غریب هستیم هیچی نداریم و بیوه هستم.»

بصری گل، بیجاه شده دیگر، گفت: «سیلاب آمده بود خانه ماره خراب کرد و خانه ما زیر سیلاب شد و اینجا هیچی نداریم.»

از سویی‌هم، وزارت مهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید که در بیش از یک سال گذشته، ۱۳۳ هزار تن به علت تغییرات آب و هوا بیجا شده اند.

عبدالمطلب حقانی، سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان، گفت: «تا اکنون تعداد افرادیکه به اثر رویدادهای طبیعی در کشور بیجا شدند نزدیک به ۱۳۳ هزار نفر بیجا شده است.»

افغانستان از کشورهای شمرده می‌شود که پناهجویان زیاد در کشورهای گوناگون دارد و امسال در اثر سرازیر شدن سیلاب و وقوع زلزله در ولایت‌های مختلف، شمار زیاد از شهروندان کشور بیجا شده‌اند و در وضعیت خوبی قرار ندارند.

(تایمز آو عمان / 9 نومبر 2022)
 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x