افغانستان در میان هشت کشور «کم توسعه» در آسیا است

سازمان خوراک و کشاورزی سازمان ملل متحد در یک گزارش تازه ۴۸ صفحه‌ی‌ از بحران اقتصادی در کشورهای آسیای میانه به شمول افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که افغانستان از میان هشت کشور کم توسعه در آسیا است.

در گزارش این نهاد آمده است که افغانستان، میانمار و سریلانکا با بحران‌های بی‌پیشینه اقتصادی در سال ۲۰۲۱ میلادی روبه‌رو شده‌اند.

گزارش افزوده است: «افغانستان، میانمار و سریلانکا با بحران‌های بی‌پیشینه اقتصادی در سال ۲۰۲۱ روبه‌رو شده اند که باعث افزایش بهای خواربار و نبود مصوونیت خوراکی در سال ۲۰۲۲ شده است.»

رحمت الله، باشنده کابل، گفت: «قیمت‌های مواد خوراکی بسیار بلند رفته این مردم وسع و توان یک بوری آرد را ندارند که از بازار بخرند.»

عبدالواسع احمدزی، باشنده کابل، گفت: «از امارت اسلامی می‌خواهیم که در نرخ‌های مواد اولیه توجه کند و نگذارد که بلند برود.»

بربنیاد گزارش سازمان خوراک و کشاورزی سازمان ملل متحد تا ماه مارچ ۲۰۲۲، به علت خشک‌سالی گسترده، بی‌ثباتی سیاسی و کوید-نزده، مردم افغانستان با بزرگترین و شدیدترین بحران گرسنگی روبه‌رو بوده‌اند.

اسدالله، کشاورز، گفت: «پانزده روز سردرسر بارش بارید حاصلات ما مردم که بود کلش هیچ شد.»

محمد آغا، کشاورز دیگر، می‌گوید:‌ «آرد بیاید، تخم‌های اصلاح شده بیاید. برای ما کمک بیاید.»

در همین حال، اتاق زراعت و مالداری از نهادهای مددرسان به ویژه سازمان خوراک و کشاورزی سازمان ملل متحد می‌خواهد که برای کشاورزان باید کمک‌های لازم فراهم سازند.

میرویس حاجی‌زاده، معاون اتاق زراعت و مالداری، گفت: «از سازمان جهانی زراعت پیشنهاد ما این است که باید با دهاقین، حکومت امارت اسلامی افغانستان کمک کند تا که حکومت سروی کند با دهاقین ما کمک کند تا که جلو قیمتی ‌هم گرفته شود و سال آینده‌هم دهقان بتواند که کشت و کار خودرا ادامه بدهد.»
آمارهای اتاق زراعت و مالداری نشان می‌دهند که بیش از ۱۰۰ هزار جریب زمین کشاورزی در نتیجه سرازیر شدن سیلاب‌ها در ولایت‌های گوناگون افغانستان ویران شده‌اند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x