افغانستان در ۷ ماه گذشته بیش از ۱ میلیارد دالر صادرات داشته است

ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا، می‌گوید که در هفت ماه گذشته افغانستان به ارزش یک میلیارد و ۸۵ میلیون دالر صادرات داشته است.

بربنیاد آمار معاونیت اقتصادی ریاست‌الوزرا، این صادرات به کشورهای ایران، کزاخستان، چین، ایران امارت متحده عربی، پاکستان، هند، از بکستان و عراق صورت گرفته است.

از سویی هم، آخندزاده عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید که بیشترین صادرات کشور به پاکستان، هند، تاجیکستان و چین بوده اند.

آخندزاده عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، گفت: «کوشش ما به این جریان دارد تا ما بتوانیم امسال نسبت به سال گذشته صادرات ما صد در صد افزایش داشته باشد.»

بربنیاد آمارهای این وزارت، به ارزش نزدیک به ۷۴۴ میلیون دالر تنها به پاکستان کالا صادر شده است.

همزمان بااین، اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان می‌گوید که صادرات افغانستان به پاکستان تا دو برابر افزایش یافته است.

نقیب الله صافی، رییس اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان، گفت: «نسبت به سال گذشته زیاد شده دوبرابر شده است به شکل عمومی زغال‌سنگ و میوه.»

در همین حال، شماری از بازرگانان به این باور اند که افزایش پروازها از دهلیزهای‌ هوایی میزان صادرات کالاهای افغانستان را بیشتر از این افزایش خواهد داد.

زلمی عظیمی، بازرگان، می‌گوید: «دهلیز هوایی تقریبا یک سال است که مسدود است که از طریق دهلیز هوایی صادرات ما با بعضی کشورها مثل چین، امارات، تاجیکستان و آسیای میانه صورت می‌گرفت.»
 
سلمان رها، بازرگان افغانستان در چین، گفت: «قالین ما هنوز به شکل درست جا باز نکرده است و دلیل‌اش همین بوده که تبلیغات و بازاریابی منظم صورت نگرفته، قالین هم در داخل چین بازار خود را پیدا کند.»
 
قالین، میوه خشک و تازه، سبزی، زغال‌سنگ، نبات‌های طبی و سنگ‌های نیمه قیمتی عمده‌ترین کالاهای صادراتی کشور را تشکیل می‌دهند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x