افغانستان موافقت نامه مرزی با ایران را امضا کرد!

پس از یک جلسه پنج ساعته روز شنبه، دومین توافق نامه همکاری مرزی توسط ماندانا زنگنه معاون استاندار کل امور اقتصادی ولایت سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران و معاون والی ولایت نیمروز عبدالنبی براهویی در زرنج امضا شد!

ولسوالی زرنج در افغانستان میزبان مراسم امضای قرارداد بود و به دلیل همجواری با مرز ایران می تواند تجار افغان را به آبهای آزاد چابهار در جنوب ایران متصل کند!

مقام ایرانی خاطرنشان کرد که جلسات مشترک به تسهیل حمل و نقل در مرزها و همچنین تامین معیشت کسانی که در مرزهای مشترک زندگی می کنند کمک خواهد کرد!

احدی والی نیمروز که در مراسم امضای قرارداد حضور داشت گفت که او مشتاق توسعه در مرزهای مشترک است!

در همین حال سناتورهای آمریکایی نیز لایحه ای دو طرفه را برای ارتقا و ایجاد منافع اقتصادی برای پاکستان و افغانستان ارائه دادند. این لایحه “قانون توسعه اقتصادی پاکستان و افغانستان” نامیده می شود و فرصت بازسازی در امتداد مناطق مرزی پاکستان و افغانستان را پیشنهاد می کند!

تجارت در منطقه مرزی پاکستان و افغانستان به تقویت توسعه اقتصادی و بهبود معیشت مردم محلی منجر می شود که منجر به ثبات سیاسی می شود!

چنین تجارت و توافق نامه های بین مرزی به تقویت تلاش های افغانستان برای اطمینان از صلح و ثبات در منطقه کمک می کند.
هارت آو ایشیا
۲۰۲۱/۲/۵

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x