افغان ها پس از خروج ایالات متحده با بزرگترین چالش روبرو می شوند!

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان برای کشوری که دولت آن هنوز به طور گسترده به بودجه بین المللی وابسته است چالش های اساسی در پی دارد!

این عقب نشینی که به طور رسمی توسط جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده اعلام شد، بدون شک طولانی ترین جنگ واشنگتن را خاتمه می دهد. اما کارشناسان ابراز نگرانی می کنند که این امر منجر به تجدید بی ثباتی یا جنگ داخلی شود، زیرا مذاکرات صلح بین کابل و طالبان از زمان توافق واشنگتن با طالبان  در سال گذشته به نتیجه نرسیده است!

مایکل سمپل مشاور سابق اتحادیه اروپا و سازمان ملل در افغانستان می گوید: “اعلام عقب نشینی بدون قید و شرط نیروهای آمریکایی با یک جدول زمانی پنج ماهه، بزرگترین چالشی است که افغان ها از زمان فروپاشی رژیم طالبان تقریبا یک نسل پیش با آن روبرو شده اند! “

او اظهار داشت که این عقب نشینی برای بسیاری از افغانها خاطرات چگونگی تجزیه کشورشان  پس از خروج  شوروی را زنده می کند که منجر به یک جنگ داخلی وحشیانه در افغانستان شد!

بایدن در سخنرانی خود پس از اعلام تاریخ خروج متعهد شد واشنگتن پس از خروج نیروهای نظامی کشورش، پشتیبانی خود را از دولت افغانستان حفظ خواهد کرد! 

رئیس جمهور آمریكا همچنین اظهار داشت كه واشنگتن به حمایت از روند صلح متوقف شده بین دولت افغانستان و طالبان كه سال گذشته آغاز شد اما حتی نتوانست چارچوب یا برنامه ای را ارائه دهد ادامه خواهد داد!

سمپل افزود که عدم تمایل طالبان برای پیوستن به تلاش های صلح با هدف نابودی دولت افغانستان، نشانه واضحی است که اعتقاد آنها به خشونت را نشان می دهد!

در میان سرسختی طالبان، چالشی فوری برای دولت افغانستان این خواهد بود که نخبگان سیاسی متفاوت کشور را در پشت دولت و سیستم سیاسی فعلی متحد نگه دارد!

با این حال، کابل برای خشونت بیشتر آماده است. غنی پس از تماس تلیفونی با بایدن در ۱۴ اپریل در توئیت خود گفت: “نیروهای امنیتی و دفاعی افتخار افغانستان و کاملا قادر به دفاع از مردم و کشور خود هستند و ملت افغانستان برای همیشه از آنها سپاسگزار خواهند ماند!”
رادیو ازادی اروپا
۲۰۲۱/۱۵/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x