امارات متحده عربی ده ها پناهجوی افغان را به طور غیرقانونی بازداشت کرده است

دیدبان حقوق بشر امارات متحدۀ عربی را متهم کرده که حدود ۲۷۰۰ پناهجوی افغان را ۱۵ ماه به گونۀ غیرقانونی در یک کمپ محصور کرده است. دیدبان حقوق بشر که مرکز آن در نیویارک است، به روز چهارشنبه در گزارشی گفته است، بسیاری از پناهند‌گان افغان که در کمپ ابوظبی مستقر هستند، به افسردگی عمیق و دیگر بیماری‌های روانی مبتلا شدند.

در این گزارش همچنان گفته شده، پناه‌جویان افغان در کمپ ابوظبی به وکیل مدافع دسترسی ندارند و کودکان‌شان هم از آموزش محروم اند. کمبود جای بودوباش برای این مناهجویان در کمپ ابوظبی و موجودیت حشرات در محیط‌شان از دیگر مواردی است که در این گزارش به آن اشاره شده.

دیدبان حقوق بشر همچنان نوشته که وزارت‌های داخله و خارجه امارات متحده عربی به درخواست تبصره در این مورد جواب ندادند، اما وزارت خارجۀ امریکا که به مسائل مربوط به پناهندگان رسیدگی می‌کند، به این گروه مدافع حقوق بشری گفته است که متعهد به کمک به افغان‌هایی است که واجد شرایط رفتن به امریکا هستند.

شمار زیادی از پناهجویان افغان در پی سقوط افغانستان به دست طالبان در آگست 2021 در جریان روند تخلیه به کمپ ابوظبی در امارات متحدۀ عربی منتقل شدند. دیان فایز و خانواده‌اش از اکتوبر ۲۰۲۱ به این سو در کمپ ابوظبی در امارات متحدۀ عربی بسر می‌برند. او می‌گوید، در این مدت مشکلات مختلفی را به شمول دسترسی به غذا و آموزش تجربه کردند. او که با خانواده‌اش در انتظار رسیدن به کشور مقصد است به رادیو آزادی گفت:

فریدون آژند، یک تن دیگر از پناهجویان افغان در کمپ ابوظبی می‌گوید، از نخستین کسانی بود که پس از سقوط افغانستان به این کمپ انتقال داده شد. به گفتۀ آژند هرچند امارات متحدۀ عربی تلاش کرده سهولت‌های زیادی را به افغانان در این کمپ ایجاد کند، اما با آن هم کاستی‌ها و محدودیت‌هایی به گفتۀ او برای رفت و آمد پناهجویان افغان به بیرون از کمپ وجود دارد.

“حضور غیرقانونی در کمپ ابوظبی به معنی واقعی وجود ندارد، ولی با توجه به اینکه تمام افغان‌ها بیرون از تمام قواعد مهاجرتی و قوانین کنوانسیون‌های مهاجرتی به شهرک ابوظبی انتقال پیدا کردند توسط هواپیما‌ها بدون اینکه از ویزا استفاده کنند یا هر شیوۀ دیگری داخل امارات متحده آمدند این‌ها به عنوان مهاجرین غیرقانونی محاسبه می‌شوند به این خاطر حضور این‌ها در داخل شهرها یا بیرون از کمپ غیرقانونی محاسبه می‌شود، با این حال مسئولین شهرک یک مقدار تسهیلات را ایجاد کردند بطور مثال روزانه دو بس افرادی که نیازمند باشند می‌توانند بیرون شوند و به یکی از بازارها انتقال داده می‌شوند”.

این پناهجویان همچنان از زمان گیر شدن پرونده‌ها و روند انتقال‌شان به امریکا به عنوان مشکلی یاد می‌کنند که با آن مواجه هستند. او ادعا می‌کند که یک سال پیش تأییدی انتقال‌اش به امریکا را دریافت کرد، اما تا هنوز به آن کشور منتقل نشده است.

(رادیو آزادی /15 مارچ 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x