امارت اسلامی آموزش دختران را ابزاری برای به‌رسمیت‌شناسی قرار داده است

شماری از فعالان حقوق زن در واکنش به ادعای بازگشایی مکتب‌ به روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم از سوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، می‌گویند که مقام‌های امارت اسلامی، با این اظهارها در نشست‌های منطقه‌ای، در پی به‌دست‌آوردن مشروعیت بین‌المللی استند و امکان بازگشت دانش‌آموزان بالاتر از صنف ششم به مکتب، وجود ندارد.

سیما سادات، فعال حقوق زن، به سلام‌وطندار می‌گوید که امارت اسلامی، آموزش و تحصیل زنان و دختران را ابزاری برای به‌رسمیت‌شناخته‌شدن خود قرار داده است. او، می‌افزاید: «این‌ها [مقام‌های امارت اسلامی] هدف شان این نیست که دختران افغانستان به مکتب و دانش‌گاه راه پیدا کند یا نه. این‌ها فقط از این موضوع منحیث یک وسیله استفاده می‌کنند برای رسیدن به هدف ‌شان.»

حسنا رئوفی، دیگر فعال حقوق زن، با ناامیدی از امکان بازگشت دختران به مکتب‌ها و دانش‌گاها، می‌گوید که امارت اسلامی برنامه‌‌ای برای آموزش و تحصیل دختران ندارد و مکتب‌ها به روی دختران باز نخواهد شد. «اگر قانون مشخصی وجود نداشته باشد و اگر بخواهند که این تاریخ‌ها پشت هم برود، مطمئناً که بهانه‌های مختلفی پیش می‌شود و ای که دروازه‌های مکاتب باز نمی‌شود، جز بهانه‌‌آوردن به این که مردم وقت ‌شان صرف شود و دل‌سرد نشود از حکومت فعلی، چیز دیگری نیست.»

امیرخان متقی، سرپرست وزیر امور خارجه‌ی امارت اسلامی، روز گذشته –دوشنبه، ۱۸ ثور- در مرکز مطالعات راه‌بردی پاکستان، گفت که امارت اسلامی، آموزش دختران را حرام نمی‌داند و آن‌ها تنها تا امرثانی از رفتن به مکتب‌ بازداشته شده اند.

امارت اسلامی پس از بازگشت به قدرت در تابستان ۱۴۰۰، دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم را از ادامه‌ی آموزش منع کرده و از آن زمان تا اکنون، دختران تنها می‌توانند تا پایان صنف ششم به آموزش ادامه بدهند.

با این که در نزدیک به دو سال گذشته، دانش‌آموزان و شماری از زنان و فعالان حقوق زن، با راه‌اندازی گردهم‌آیی‌ها و راه‌پیمایی‌های اعتراضی، خواستار بازگشایی مکتب‌ها به روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم شده اند، اما تا اکنون، امارت اسلامی به این خواست شهروندان تن نداده است.

در ادامه‌ی حذف زنان از محیط‎‌های آموزشی-تحصیلی، وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی، در زمستان سال گذشته، ادامه‌ی تحصیل دانش‌جویان دختر را در همه دانش‌گاه‌های دولتی و خصوصی منع قرار داده است.

شماری از جامعه‌شناسان، می‌گویند که تصمیم بازداشتن دختران از آموزش و تحصیل پیامدهای منفی‌ای را به هم‌راه داشته که در بعد فردی و اجتماعی نمود پیدا کرده است. قربان‌علی فکرت، جامعه‌شناس، می‌گوید که بالارفتن گراف خودکشی و افسردگی در جامعه، می‌تواند پیامدهای فردی بازداشتن دختران و زنان از آموزش و تحصیل باشد.

با این که جامعه‌ی جهانی، در کنار تشکیل حکومت فراگیر، رعایت حقوق بشر به ویژه زنان، مانند حق آموزش و کار زنان را از پیش‌شرط‌های به‌رسمیت‌شناختن امارت اسلامی قرار داده است، اما حکومت سرپرست، هنوز به آن وقعی نگذاشته است.

(سلام وطندار /۱۰ می ۲۰۲۳)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x