امارت اسلامی: از خاک ما علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد

امارت اسلامی بار دیگر اطمینان می‌دهد که هرگز اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان در برابر کشورهای همسایه کار گرفته شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، می‌گوید که حکومت سرپرست متعهد به استفاده نشدن خاک افغانستان در برابر کشورهای منطقه به شمول پاکستان و چین است.

آقای مجاهد در این باره گفت: «تعهد امارت اسلامی از قبل وجود داشت که ما نمی‌خواهیم خاک افغانستان علیه هیچ کشور دیگری استفاده شود و کشورهای همسایه ما به خصوص چین و پاکستان هم مطمین باشند که ما هرگز اجازه نمی‌دهیم که از خاک افغانستان امنیت شان اخلال شود و کسی از افغانستان برای شان تهدیدی ایجاد کند.»

همزمان با این، اکسپرس تربیون گزارش داده است که پاکستان با استفاده از اهرام اقتصادی و مالی چین در افغانستان، برای برطرف شدن معضل تحریک طالبان پاکستانی، بر امارت اسلامی فشار وارد می‌کند.

در گزارش اکسپرس تربیون آمده است: «چین اهرام فشار بر طالبان افغانستان دارد، پاکستان تلاش می‌کند تا چین از این اهرام مالی و اقتصادی بر طالبان افغانستان، برای رسیدگی به موضوع پناهگاه‌های تروریستی استفاده کند.»

شماری از آگاهان مسایل سیاسی به این باوراند که چنین فشارها سبب ایجاد نابرابری‌های منطقه‌ای خواهد شد.

محمد زلمی افغانیار، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «مشکل داخلی پاکستان مربوط خودشان می‌شود، قبل از حاکمیت امارت شبکه تی‌تی‌پی در پاکستان فعالیت داشت، امیدوار استم که شبکه استخباراتی شان از طریق خود مشکل خود را حل کنند و کوشش نکنند که از طریق فشار وارد کنند، که نابرابری‌های منطقه‌ای اعمال شود.»

پیش از این، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی در انستیتوت مطالعات ستراتیژیک پاکستان گفته است که آن‌چه درباره‌ی حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان اظهار می‌شود، تبلیغ در برابر امارت اسلامی است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x