امارت اسلامی: در امریکا در مورد افغانستان اختلاف دیدگاه وجود دارد

امارت اسلامی در واکنش به سخنان رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا و کاردار سفارت این کشور برای افغانستان درباره تعامل با حکومت سرپرست، می‌گوید که این اظهارات برخاسته از اختلاف دیدگاه میان مقام‌های امریکایی درباره افغانستان است.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید که روابط نیک میان کابل و واشنگتن به نفع هر دو کشور است.

او در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «در امریکا هم در مورد افغانستان دیدگاه متفاوت یا اختلاف دیدگاه وجود دارد مایکل شاید از کسانی باشد که طرف‌دار جنگ در افغانستان بود. بعد از شکست افتضاح امریکا آن‌ها شاید متاثر شده باشند می‌خواهند به تمام افغانستان و مردم افغانستان اظهار کینه و دشمنی بکند؛ ولی این راه‌حل نیست.»

مایکل مک‌کال رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا در واکنش به سخنان اخیر کرن دکر کاردار سفارت امریکا در افغانستان مبنی بر حمایت افغان‌ها از “نقشه راه سیاسی و تعامل با طالبان” گفته بود که پیشنهاد هرگونه تعامل با “طالبان” به‌مثابه سیلی به صورت مردم افغانستان است.

مک‌کال در خبرنامه‌ای که از سوی کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا منتشر شده، از جو بایدن خواسته تا هیچ‌کسی را برای تعامل با “طالبان” تشویق نکند.

در خبرنامه آمده است: «پیشنهاد هرگونه امکان تعامل با طالبان، سیلی بر صورت مردم افغانستان است که قربانی رژیم طالبان هستند. دولت نباید تحت هیچ شرایطی تعامل با طالبان را تشویق کند.»

عزیز معارج آگاه مسایل سیاسی گفت: «می‌خواهد که فضا را تغییر بدهد وسیله فشار استفاده کنند به منفعت خود برسند، اگر پاسخ مثبت برای شان داده شد می‌گویند که یک راه و دریچه‌ای خوبی هم وجود دارد، اگر نشود حالت فشار یعنی می‌گویند که یک دریچه منفی هم وجود دارد .»

با این حال، برخی از آگاهان مسایل سیاسی بر این باور اند که دوگانگی سیاست خارجی امریکا در قبال حکومت سرپرست متأثر از انتخابات ۲۰۲۴این کشور است.

سیدهاشم بلخابی آگاه مسایل سیاسی گفت: «در زمان‌های حساس اختلاف برای آن‌ها پیدا می‌شود، خصوصن در مواقع انتخابات‌های گوناگونی که آن‌ها دارند، مهم‌ترین‌اش انتخابات ریاست‌جمهوری است.»

پیش از این، کاردار ایالات متحده برای افغانستان گفته بود که جامعه مدنی افغانستان در استانبول از روند ادغام مجدد افغانستان به رهبری سازمان ملل متحد از نقشه راه سیاسی برای تعامل با امارت اسلامی حمایت می‌کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x