امارت اسلامی یک بار دیگر از جامعه جهانی خواست تحریم‌ها را بردارد

امارت اسلامی افغانستان یک بار دیگر از جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا خواست تا تحریم‌های وضع شده بر آنان را بردارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که برای تعامل بیش‌تر با جامعه جهانی نیاز است تا این محدودیت‌ها برطرف شود.

سخنگوی امارت اسلامی، به طلوع‌نیوز، گفت: «چهارده تا پانزده مقام است که مشکلات سفر دارند. از قبل هم بوده و تمدید شده وقت به وقت و فایده به هیچ جهت ندارد. بخاطر دوام تعامل با دنیا و همچنان بخاطر پیشرفت افغانستان سفرهای بزرگان مهم است.»

پس از روی کار آمدن دوباره‌ی امارت اسلامی، محدودیت‌های از سوی جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا بالای ذخایر ارزی، سفر مقام‌های امارت اسلامی و بانک‌ها وضع شده که تاکنون پابرجاست.

این محدودیت‌ها شامل: «مسدود شدن بیش از نه میلیارد دالر از سوی امریکا و کشور‌های اروپایی، محدودیت بربانک‌ها و انتقال پول به بیرون و محدودیت‌ها بر سفر پانزده مقام امارت اسلامی» است.

در همین حال، وزارت اقتصاد می‌افزاید که تحریم‌های وضع شده از سوی جامعه جهانی بر وضعیت زندگی مردم اثر منفی گذاشته است.

عبداللطیف نظری، معین مسلکی وزارت اقتصاد، گفت: «اعمال سیاست فشار و تحریم از سوی برخی کشورها هموطنان ما را در تنگناهای معیشتی قرار داده است.»

اما برخی از آگاهان مسایل سیاسی درباره وضع تحریم‌ها در کشور دیدگاه ‌های گوناگون دارند.

عزیز معارج، آگاه سیاسی در این باره، می‌گوید: «اگر طالبان بخواهند به شرایط جهان که بالای شان وضع کرده به حیث نظام مستقل می‌توانند اصلاحاتی را بیاورند و شرایط را بپذیرند و ادعا کنند که آنان را از لست سیاه بکشند و محدودیت‌های سفر‌ها را نیز بردارند.»

آذرخش حافظی، آگاه اقتصادی، گفت: «ذخایر استراتیژیک افغانستان که تضمین بین‌المللی پول ملی افغانستان است هرچند که در حالت تعلیق است اما هنوزهم پول ملی افغانستان جایگاه خوبی را به اعتبار همین پول برخوردار است.»

پیش از این نیز، ۱۹سناتور امریکایی طی لایحه‌ی بر کانگرس این کشور به علت رعایت نشدن حقوق بشر در افغانستان، خواهان وضع محدودیت‌های بیش‌تر بر مقام‌های امارت اسلامی شدند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x