امریکا باید بخش‌های سری توافق دوحه را فاش کند

در 29 فبروری 2020، ایالات متحده توافق نامه ای را با طالبان در دوحه قطر امضا کرد که اکنون به عنوان توافقنامه دوحه شناخته می شود. این توافقنامه بدون مشارکت دولت منتخب افغانستان به رهبری اشرف غنی و بدون اطلاع حکومت از محتوای توافقنامه امضا شد.

امریکا و بسیاری از کشورهای حامی امریکا در اروپا در آن زمان با افغانستان قراردادهای راهبردی داشتند و علاوه بر این قراردادها، یک قرارداد امنیتی نیز با افغانستان داشتند که اکنون به طور یکجانبه آن را لغو کرده اند. امریکا با نادیده گرفتن این قراردادها و دولت قانونی افغانستان، قرارداد دوحه را با طالبان امضا کرد، به گونه‌ای که امریکا بعداً اعتراف کرد که بندها و ضمیمه‌های سری در این توافقنامه وجود دارد. ایالات متحده و طالبان تاکنون بندهای محرمانه و ضمیمه های این توافقنامه را فاش نکرده اند.

اکنون که نزدیک به دو سال از توافق می گذرد، در خصوص بندها و ضمایم محرمانه توافقنامه؛ می توانیم قضاوت کنیم. هر کس به اقدامات یک سال و نیم طالبان و از خود راضی بودن امریکا و غرب در مورد آنها نگاه کند، می داند که در توافق دوحه چه بندهایی و ضمیمه های پنهانی وجود دارد.

دایره تاریک شناخته شده در طالبان پروژه مشترک (سیا) و (ISI) است. امریکا و غرب با کمک توافق دوحه، طالبان را بر افغان ها حاکم کردند. او از طریق یک کودتای برنامه ریزی شده، دولت قانونی افغانستان را سرنگون کرد. آنها صدها هزار کادر ملی را از کشور بیرون کردند و به آسانی افغانستان را به مدارس طالبان حواله دادند. شکافی که امریکا و غرب در افغانستان ایجاد کردند به راحتی توسط طالبان با توافق دوحه پر شد!

ملا ندا محمد ندیم وزیر تحصیلات عالی طالبان از ممنوعیت تحصیل دختران در دانشگاه ها خبر داد و این روند تحریم ها از 15 اگست 2021 از آغاز حاکمیت رژیم طالبان و گام به گام در سایر عرصه های زندگی اجرا می شود. امریکا و غرب که به این گونه تحریم های طالبان واکنش ریاکارانه نشان می دهند، حتی اگر پاسخی هم بدهند، برای این است که نفرت افغان ها و بین المللی ها را نسبت به خود کم کنند!

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در این باره تنها این را گفتکه این تصمیم عواقب بدی برای طالبان خواهد داشت. به دنبال آن، انگلیس نیز تصمیم جدید طالبان را حمله دیگری به حقوق زنان و شکست وعده های خود خواند. حال سوال اینجاست که آیا طالبان در توافقنامه دوحه به امریکایی ها وعده هایی داده است که افغان ها از آن بی اطلاع هستند و بی بی سی و غرب به آن اشاره می کنند؟ افغان‌ها از ایالات متحده می‌خواهند که مواد و ضمایم پنهان در توافقنامه دوحه با طالبان را بیشتر افشا کند.

بدون افشای این مواد و ضمائم، هرگونه انتقاد امریکا و غرب از اقدامات طالبان، با هدف فریب و آزار بیشتر افغان ها و جامعه جهانی تلقی می شود. بی دلیل نیست که بگوییم گناه آن افغان هایی کهدر زمان توافق دوحه طالبان را فرشته سفید در نظر گرفتند و برخی فکر کردند که طالبان بهتر از گذشته و دموکرات شده اند، از امریکا و غرب کمتر نیست.

(هود /25 جنوری 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x