امریکا: پاکستان به تعهدات خود در مورد رفتار با پناه‌جویان پایبند باشند

هم‌زمان با نزدیک شدن پایان مهلت دولت پاکستان مبنی بر خروج اجباری پناهی‌جویان افغان از این کشور، وزارت امور خارجه امریکا می‌گوید که این کشور هسایه‌گان افغانستان از جمله پاکستان را تشویق می‌کند تا به افغان‌های که به‌دنبال حمایت هستند اجازه پناهنده‌گی بدهد.

به گزارش رویترز، وزارت امور خارجه امریکا روز پنج‌شنبه، ۲۷ میزان، در بیانیه‌ای از کشورهای همسایه‌ای افغانستان به‌ویژه پاکستان خواست تا به تعهدات خود در مورد رفتار با پناه‌جویان پایبند باشند.

در این بیانیه آمده است: «ما قویاً همسایه‌گان افغانستان از جمله پاکستان را تشویق می‌کنیم تا به افغان‌های که به‌دنبال حمایت بین‌المللی هستند اجازه پناهنده‌گی بدهند و با سازمان‌های بشردوستانه بین‌المللی برای ارایه کمک‌های بشردوستانه هماهنگی کنند.»

دست‌کم ۲۰ هزار افغان پس از تسلط  دوباره طالبان بر افغانستان، در سال ۲۰۲۱ به‌دلیل تهدیدات امنیتی به پاکستان فرار کرده‌اند.

آنان از بیش از دو سال به‌ این‌سو در انتظار رسیده‌گی به درخواست‌های‌شان برای دریافت ویزای مهاجرت ویژه امریکا یا اسکان مجدد در این کشور به‌عنوان پناهنده هستند.

پاکستان به همه پناه‌جویان، از جمله صدها هزار افغان، مهلت اول نوامبر تعیین کرده است تا این کشور را ترک کنند.

براساس اطلاعات، ۱.۷۳ میلیون افغان در پاکستان هیچ سند قانونی ندارند.

به گفته مقام‌های پاکستانی حدود ۴.۴ میلیون افغان در این کشور زنده‌گی می‌کنند.

اسلام‌آباد ادعا می‌کند که ده‌ها پناه‌جوی افغان در حملات انتحاری علیه نظامیان این کشور دست داشته‌اند.

روابط بین پاکستان و طالبان عمدتاً به‌دلیل اتهامات مبنی بر این‌که جنگ‌جویان تحریک طالبان پاکستانی از خاک افغانستان فعالیت می‌کنند، طی دو سال گذشته وخیم‌تر شده است.

این در حالی است که پیشتر گروهی از مقام‌های پیشین امریکا و سازمان‌های اسکان مجدد نیز از پاکستان خواستند تا هزاران متقاضی افغان برای ویزای ویژه امریکا را از اخراج به افغانستان معاف کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x