امضای پیمان استخراج نفت آمو دریا با شرکت CPEIC چین

پیمان استخراج “نفت آمو دریا” امروز در یک نشست خبری میان وزارت معادن و پترولیم و شرکت” CPEIC “چین به هزینه تقریبی ۸ تا ۱۰ میلیارد دالر امضا شد.

شهاب الدین دلاور، سرپرست این وزارت، می‌گوید که این پیمان در سه سال نخست اکتشافی خواهد بود و قرار است که از ۴۵۰۰ کیلو مترمربع، که در سه ولایت شمالی (سرپل، جوزجان و فاریاب) در حدود روزانه ۱۰۰۰ تا ۲۰ هزار ُتن نفت استخراج شود.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم، گفت: «سه سال نخست دوره اکتشافی می‌باشد و در این مدت ۵۴۰ میلیون دالر سرمایه گذاری خواهد شد و در حال حاضر، بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ تُن نفت روزانه از “نفت آمو دریا” استخراج می‌شود.»

آقای دلاور می‌افزاید که اگر این شرکت در مدت یک سال به تمامی مواردی که در قرارداد تعهد کرده عمل نکند، قرارداد به صورت خودکار لغو خواهد شد و مدت کل این قرارداد ۲۵ سال خواهد بود.

وانگ یو، سفیر چین در کابل در این نشست نیز در این رابطه گفت: «هر دو طرف باید با هم کار و از نزدیک همکاری کنند تا پروژه را به یک مدل موفق همکاری چین و افغانستان تبدیل کنند و این کار اعتماد به نفس بیشتری را برای سرمایه‌گذاران برای توسعه تجارت شان در افغانستان به میان خواهد آورد.»

در همین حال، معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء، از شرکت چینی می‌خواهد که نفت را با معیارهای جهانی استخراج کند.

ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء، گفت: «خواست ما از شرکت چینی این است که نفت را با معیارهای جهانی استخراج کنند و از همکاری نهادهای دولتی در این زمینه اطمینان داشته باشید.»

این شرکت تا ۱۵۰ میلیون دالر در سال اول سرمایه‌گذاری خواهد کرد که در مدت ۳ سال به ۵۴۰ میلیون دالر افزایش خواهد یافت. و بربنیاد این قرارداد امارت اسلامی ۲۰ درصد سهم خواهد داشت و این سهم تا ۷۵ درصد افزایش خواهد یافت.

در پروژه استخراج آمو دریا برای ۳۰۰۰ افغان زمینه کار فراهم خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x