امید تازه برای منطقه و افغانستان؛ کار پروژهٔ انتقال انرژی « کاسا ۱۰۰۰» آغاز میشود

“افغانستان برښنا شرکت” که تحت کنترول طالبان قرار دارد، می گویدکه پروژه کاسا ۱۰۰۰ به همکاری کشورهای منطقه و به حمایت مالی بانک جهانی دوباره آغاز می شود.

“برښنا شرکت”روزشنبه(۹ مارچ) در اعلامیۀ در شبکۀ ایکس(تویتر سابق) گفته که نمایندگان بانک جهانی، افغانستان، قرغزستان، تاجکستان و پاکستان به روزهای ۷ و ۸ مارچ در مورد ازسرگیری کار بزرگترین پروژه انتقال برق قرغزستان به پاکستان از طریق افغانستان، نشست های را در ترکیه دایر کردند.

براساس”برښنا شرکت” این پروژه بزرگ انتقال برق پس از دو سال تأخیر، به حمایت مالی بانک جهانی در ماه ثور سال ۱۴۰۳ شمسی مجدداً آغاز می شود و تا پایان سال ۱۴۰۴ شمسی به پایان خواهد رسید.

پروژۀ کاسا ۱۰۰۰ برای افغانستان چی اهمیت اقتصادی دارد؟

آذرخش حافظی، آگاه امور اقتصادی و عضو هیئت مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان در مورد چنین میگوید:

“پروژه پروژه کاسا ۱۰۰۰ چندین فایده برای افغانستان دارد؛ افغانستان از بابت آن سالانه ۳۸.۴ میلیون دالر حق العبور دریافت می کند، چون بخش عمدۀ این پروژه از افغانستان می گذرد، برای اعمار پایه ها، تمدید لین و ایجاد سبستیش ها برای مردم محل زمینۀ کار فراهم می شود، بعد از تکمیل پروژه به خاطر حفظ و مراقبت و تامین امنیت آن کار دایمی ایجاد می شود، مهمتر از همه برای اولین بار بصورت عملی نقش افغانستان به حیث نقطۀ اتصال آسیای مرکزی و آسیای جنوبی بازر می شود و از قوه به فعل در میآید.”

بر اساس “برښنا شرکت”تاسیسات پروژه کاسا ۱۰۰۰ در افغانستان، در امتداد ۵۸۰ کیلومتر از شیرخان بندر در ولایت قندوز تا بندر تورخم در ولایت ننگرهار اعمار می شود.

از طریق پروژه کاسا یکهزار حدود ۳۰۰ میگاوات برق از تاجکستان و قرغزستان به افغانستان و ۱۰۰۰ میگاوات برق به پاکستان انتقال خواهد شد.

براساس معلومات شرکت برشنا، افغانستان برای تامین نیاز های خود به ۱۴۰۰ میگاوات برق نیاز دارد، اما اکنون صرف ۷۵۰ میگاوات برق تولید می کند.

پروژه کاسا یکهزار یا انتقال برق از آسیای میانه به آسیای جنوبی در ثور ۱۳۹۵ شمسی در دور جمهوری مخلوع افغانستان آغاز شد، اما هرگز به پایۀ اکمال نرسید.

با تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱ میلادی کار اعمار تاسیسات این پروژه کاملاً متوقف شد و ادامۀ آن با تردیدهایی مواجه شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x