امیرخان متقی: سیاست ما متوازن و اقتصادمحور است

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه در یک گردهمایی در ولایت خوست گفته است که اکنون سیاست افغانستان زیر تاثیر کسی قرار ندارد.

سرپرست وزارت خارجه هنگام بازدید از یک تفریح‌گاه در این ولایت، افزوده که افغانستان در حال حاضر یک سیاست متوازن، بی‌طرف و اقتصادمحور را پیش می‌برد.

آقای متقی باورمند است که پس از چهل سال حکومتی در افغانستان به میان آمده است که تمامی اقوام احساس خوشی، صلح و آرامش می‌کنند.

امیرخان متقی گفته است: «افغانستان امروز یک سیاست متوازن را اختیار کرده است. یک پالیسی اقتصادمحور را به پیش می‌برد تا این‌که این کشور پس از چهل، چهل‌وپنج سال نابسامانی به سوی آبادی، خیرخواهی، کامیابی و رقابت گام بردارد.»

این مقام کابینه حکومت سرپرست در این سخنرانی بر اتحاد شهروندان افغانستان نیز تاکید ورزیده است.

در همین حال، شماری از آگاهان مسایل سیاسی، داشتن سیاست بی‌طرف و اقتصادمحور را به سود کشور می‌دانند.

صدیق منصور، آگاه مسایل سیاسی، به طلوع‌نیوز گفت: «سیاست بی‌طرف و غیرمنسلک که استوار بر عقاید، آرمان‌ها و منافع علیای اقتصادی، علمی، فرهنگی و اجتماعی مردم باشد، سیاست موفق است.»

توريالی زازی، یک آگاه دیگر، می‌گوید: «راه نجات این است به هر صورتی‌که می‌شود امارت اسلامی باید به تعامل و تفاهم با جهانیان برسد.»

از سویی‌هم، امیرخان متقی افزوده است که ۱۲۰ شهروند کشور در جنگ سودان گیرمانده‌اند و امارت اسلامی برای نجات آنان تلاش می‌ورزد.

او در این گردهمایی افزود: «امروز من بر این گذشت که چه گونه ۱۲۰ تن افغانان ما را که در جنگ سودان گیرمانده‌اند، به شکل محفوظ خارج کنیم.»

سرپرست وزارت خارجه حکومت سرپرست همچنان گفته است که تا اکنون هزاران زندانی افغان از پاکستان، ایران، ترکیه، عربستان سعودی آزاد و به کشور انتقال یافته‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x