انتظار امارت اسلامی از سفرهای توماس وست

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌‌گوید که نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان باید در سفر به کشورهای منطقه و دیدار با مقام‌های کشورهای گوناگون، پیشرفت‌های کنونی افغانستان را مد نظر بگیرد.

آقای مجاهد می‌افزاید که حکومت سرپرست در بخش‌های امنیت، اقتصاد و مبارزه با فساد دست‌آوردهای خوبی داشته است.

سخن‌گوی امارت اسلامی به طلوع‌نیوز گفت: «موقف ما این است که پیشرفت‌های، امنیت و ثبات در افغانستان باید مد نظر گرفته شود و حمایت صورت بگیرد تا این منجر شود به ابعاد مختلف همچنان منجر شود به امنیت منطقه و رفع تشویش‌ها.»

این در حالی‌ست که توماس وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان به تازگی به هند رفته و با برخی مقام‌های آن کشور روی توسعه روابط دپلماتیک افغانستان گفت‌وگو کرده است.

توماس وست درباره سفرش به هند گفته است: «برگشت به هند و ملاقات با همکاران نزدیک در مورد مسیر در پیش‌رو در افغانستان عالی بود. اوقات ارزنده‌ی با معین وزارت خارجه کواترا و معاون جی پی سنگ داشتم. هند به ارایه کمک‌های بشری و ادویه به افغان‌ها ادامه می‌دهد و ما در مورد سال ۲۰۲۴ صحبت کردیم. در مورد انکشاف یک تعامل دیپلماتیک متحد در حمایت از منافع جمعی هم تبادل نظر صورت گرفت.»

اما سفر نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان چه تغییری را در اوضاع کنونی کشور به میان خواهد آورد؟

سید اسحاق گیلانی رییس حزب نهضت همبستگی ملی افغانستان در این باره گفت: «مملکت‌های کلان مثل ما هیچ عجله ندارند. آن‌ها می‌خواهند یک چیز را پخته کنند، نظریات کلی را جمع کرده و بعد از آن اقدام می‌کنند. بهترین‌اش همین خواهد بود که برای گفت‌وگو با افغان‌ها زمینه سازی شود.»

بلال فاطمی یکی از آگاهان مسایل سیاسی درباره سفر توماس وست چنین می‌گوید: «تنها کمک‌های بشردوستانه به افغانستان در این سفر بحث نمی‌شود؛ بلکه بالاتر از آن است و این‌ها همین‌طور ظاهر می‌کنند که موضوع کمک به افغانستان است.»

قرار است توماس وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان پس سفر از هند، در هفته روان به امارات متحده عربی نیز سفر کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x