انتقادهای جهانی از ممنوعیت آموزشی در سال نو در افغانستان

تاکید علمای جهان اسلام بر آموزش بانوان در افغانستان

ادامه‌ی ممنوعیت دختران از آموزش در سال نو هجری خورشیدی در افغانستان واکنش‌های گوناگون جهانی را برانگیخته است.

صندوق پشتیبانی از کودکان ملل متحد یا یونیسف هشدار داده است که ممنوعیت آموزشی پیامدهای بدی در بخش‌های اقتصادی و بهداشتی در افغانستان به دنبال دارد.

فرهان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد گفته است: «رییس اجرایی صندوق پشتیبانی کودکان سازمان ملل متحد در یک بیانیه تأکید  ورزیده که دختران به شمول افراد دارای معلولیت حق آموزش دارند. او هشدار داده است که ممنوعیت دختران از آموزش پیامدهای زیادی بر اقتصاد و سکتور بهداشتی آن کشور نیز خواهد داشت.»

ایالات متحده امریکا و کمیشنری عالی حقوق بشری سازمان ملل متحد نیز عدم دست‌رسی زنان و دختران را به آموزش، تبعیض‌آمیز خوانده و افزوده‌اند که این کار بر روابط جهان با امارت اسلامی اثر منفی خواهد گذاشت.

مارتا هرتادو، سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر، گفته است: «مقام‌های سرپرست متعهد شده‌اند که همه زنان و دختران اجازه خواهند داشت به مدرسه بروند. دفتر ما از آن‌ها می‌خواهد که بدون تأخیر به این وعده احترام بگذارند.»

از سویی‌هم، انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا نیز می‌گوید که امارت اسلامی از نقض حقوق بشر و محروم کردن دختران از تحصیل دست بر نمی‌دارد و عادی سازی روابط با امارت اسلامی امکان‌پذیر نیست.

آقای بلینکن گفته است: «من فکر می‌کنم از گفت‌وگو با کشورهای سراسر جهان می‌توان گفت که تا جایی که طالبان به دنبال روابط عادی‌تر با کشورهای سراسر جهان هستند، تا زمانی که آن‌ها به پیشبرد این احکام سرکوبگرانه علیه زنان و دختران را ادامه دهند، این اتفاق نخواهد افتاد.»

همچنان با آغاز سال جدید تعلیمی، نمایندگی سازمان ملل متحد یا یوناما در افغانستان بار دیگر از حکومت سرپرست خواست تا تمامی سیاست‌های تبعیض‌آمیز در برابر زنان و دختران را بازنگری کند.

یوناما درتوییتی افزوده است: «چنین سیاست‌ها نیمی از جمعیت افغانستان را از رسیدن به آرزوهای شان باز می‌دارد و به افغانستان نیز آسیب می‌زند. در حال حاضر بیش از یک میلیون دختر در آغاز سال نو تعلیمی از حضور در صنف‌های شان محروم مانده‌اند.»

ثریا پیکان، فعال عرصه حقوق بانوان، گفته است: «ما آرزو داریم که مکتوب‌ها، اوامر و فرامین عادلانه در جامعه تطبیق شود و تفاوت و تبعیض در برابر جوانان پسر و دختر از بین برود.»

صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در خبرنامه‌یی گفته است که ممنوعیت دختران و زنان از آموزش، سبب محروم شدن بیش از یک میلیون دختر از آموزش شده و آنان را با مشکلات روحی و روانی روبه‌‌رو ساخته است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x