انتقاد سیگار از مصرف صدها میلیون دالر از سوی اداره‌های امریکایی در افغانستان

اداره سرمفتش ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) از چگونگی مصرف صدها میلیون دالر کمک‌امریکا به افغانستان انتقاد کرده است.
سیگار مقدار این کمک را ۷.۸ میلیارد دالر گفته که در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۹ از ۱۰۹.۲۴ میلیارد دالر کمک امریکا برای بازسازی افغانستان به مصرف رسیده است.
این پول را وزارت دفاع، اداره توسعه بین‌المللی، شرکت‌های خصوصی سرمایه‌گذاری و وزارت خارجه امریکا در افغانستان هزینه کرده‌اند.
اداره سر مفتش ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی به کانگرس امریکا نوشته که از این مقدار پول، ۲.۴ میلیارد آن به گونه‌ای مصرف شده که از آن استفاده نشده است.
در این گزارش آمده که این پول در ساخت مکتب‌ها، شفاخانه‌ها، زندانها، جاده‌ها، یک هوتل و تاسیسات نظامی هزینه شده، اما این تاسیسات یا از بین رفته یا تخریب شده‌اند.
سیگار در گزارش خود افزوده است که بیشتر تاسیساتی که از آن استفاده نشده مربوط امریکایی‌ها در افغانستان بوده و در هنگام ساخت آن توجه نشده که آیا حکومت افغانستان به آن نیاز دارد یا نه و آیا حکومت این کشور امکانات مالی و توانایی حفاظت از آن را دارد؟
در گزارش سیگار به نقل از جان ساپکو، سرمفتش ویژه این اداره آمده که امریکا مقدار زیادی پول را به کشوری داده که نمی‌تواند به گونه درست از آن نفع ببرد.
آقای ساپکو گفته است: “این یک واقعیت است که از سرمایه‌گذاری و بیشتر تاسیسات استفاده نشده است. این تاسیسات یا ویران شده و یا بدون استفاده ترک شده‌اند.”
در همین حال دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته که برای شفافیت بهتر در مصرف کمک‌های خارجی، این کمک‌ها باید از سوی حکومت این کشور به مصرف برسد: “موضع حکومت در این زمینه مشخص است. ما همواره تاکید کرده‌ایم که کمک‌ها باید از سوی حکومت افغانستان به مصرف برسد تا شفاف و موثر باشد و ما به حسابدهی آماده باشیم.”
در گزارش سیگار مشخص شده که از ۷.۸ میلیارد دالر مصرف شده، ۶.۵ میلیارد آن از سوی وزارت دفاع، ۱.۱ میلیارد آن از سوی اداره توسعه بین‌المللی، ۸۴.۸ میلیون از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و ۷۹ میلیون آن از سوی وزارت خارجه امریکا به مصرف رسیده است.
دفتر بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان پیش از این نیز گزارش‌های مشابهی پخش کرده و از نبود شفافیت در مصرف کمک‌های امریکا در افغانستان انتقاد کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x