انتقاد مسکو از ایجاد نشدن حکومت فراگیر در افغانستان

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته است که به رسمیت شناختن حکومت سرپرست در افغانستان با ایجاد حکومت فراگیر و رعایت حقوق زنان و دختران، ممکن است.

وزیر خارجه روسیه روز گذشته در نشست کشورهای مشترک‌المنافع، حفظ روابط دیپلوماتیک کشورهای همسایه افغانستان را با حکومت سرپرست، یک نیاز دانسته است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفت: «از نیاز به فراگیری در دولت طالبان صحبت می‌کنیم. این البته گام مهمی در جهت به رسمیت شناسی رسمی طالبان خواهد بود، نه تنها به رسمیت شناسی عملی رهبری طالبان، بلکه به رسمیت شناسی رسمی دولت جدید در افغانستان. همچنان پرداختن به موضوع حق رای و حق تحصیل برای زنان و دختران از اهمیت بنیادی برخوردار استند.»

نشست کشورهای مشترک‌المنافع با حضور وزیران خارجه ده کشور و روسیه به دنبال به دنبال چهارمین نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در سمرقند برگزار شد.

وزیر خارجه روسیه در این نشست افزود: «تقریبا همه ما در مورد نیاز به حفظ و توسعه ارتباط با دولت طالبان اتفاق نظر داریم. آنان با وجود تضعیف شدن موضع شان به علت تهدید فزاینده هراس‌افگنی، همچنان قدرت و کنترول کشور را حفظ کرده‌اند.»

عبدالملک افغان، آگاه مسایل سیاسی، به طلوع‌نیوز گفت: «امارت اسلامی باید مشوره‌های وزیران خارجه کشورهای همسایه را قبول کند و به حقوق بشر و زنان احترام کند.»

این دیپلومات بلندپایه روسیه از گسترش گروه‌های هراس‌افگن و تهدیدهای برخاسته از خاک افغانستان، نیز ابراز نگرانی کرده است.

او در یپوند هراس‌افگنی گفته است: «هراس‌افگنان نه تنها داعش، بل دیگر سازمان‌ها نیز در حال سر بلند کردن استند. دلایلی وجود دارد که دوستان غربی ما در تشویق اقدامات هراس‌افگنانه دست دارند.»

امارت اسلامی نیز به این باور است که ادامه روابط در چارچوب همکاری‌های اقتصادی و سیاسی کشورهای منطقه و همسایه به سود همه است.

ذبیح الله مجاهد سحنگوی امارت اسلامی همواره بر پیکار با هراس‌افگنی و کار گرفته نشدن خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر تاکید کرده است.

آقای مجاهد در این باره گفت: «به کشورها اطمینان داده شد که خاک افغانستان امن است. ثبات است و با این ثبات و ‌امن باید همکاری صورت بگیرد و ‌پالیسی امارت اسلامی افغانستان باز تکرار شد که از خاک افغانستان به هیچ کسی زیان و ضرری نمی‌رسد.»

نشست چهارجانبه، چهارمین نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه و نشست اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع در باره افغانستان به روزهای پنج‌شنبه و جمعه در شهر سمرقند ازبیکستان برگزار شد.

در نشست کشورهای مشترک‌المنافع، شرکت کنندگان درباره‌ی مسایل منطقه‌ای و جهانی نیز گفت‌وگو کردند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x